ŞEHZADELER BELEDİYESİNDEN TUZ ÜRETİMİNE TAM DESTEK

15 Ekim 2014 Çarşamba, 16:46

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, CBÜ ve Manisa Tarım İl Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan kalsiyum ikameli sofralık zeytin projesine destek verdiklerini açıkladı. Başkan Çelik, zeytinin üretimi, ambalajlanması ve tanıtımı noktasında öncülük edeceklerini söyledi.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Özlem Tokuşoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’i makamında ziyaret etti. Tokuşoğlu, daha önce Tarım İl Müdürlüğü’nde tanıtımı yapılan kalsiyum tuzundan sofralık zeytin üretimi ve tanıtımı konusunda Başkan Çelik’ten destek istedi. Tuzu azaltılmış zeytinin, Manisa’nın değerleri arasında yer alması için destek olacaklarını belirten Başkan Çelik, “Geçtiğimiz günlerde Manisa Tarım İl Müdürlüğü’nde bir tuzsuz zeytin tanıtımı gerçekleştirildi. Toplantıya ben de katılmıştım. Çünkü biz bir tarım şehriyiz. Biz de en değerli meyveler sebzeler üretiliyor. Türkiye ve dünya piyasasına çok daha sağlıklı bir şekilde sunulması, yeni pazarların oluşturulması, üreticimizin refah düzeyinin arttırılması açısından büyük bir önem arz ediyor. Katıldığımız tanıtım toplantısında Dr. Özlem Tokuşoğlu hocamız, tuzu azaltılmış zeytinle ilgili çalışmaları bize anlattı. Hocamıza başarılı çalışmaları nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Hem bölgemizin bir ürünü olan zeytini daha değerli kılabilecek bir çalışma hem de her şeyi başı sağlık. Bu noktada biz de belediye olarak öncülük etmek, destek olmak istedik. Bu bağlamda gerekli çalışmaları yaptık. Tuzu azaltılmış zeytinin üretimini belediye olarak sağlayacağız. Gelen misafirlerimize ya da ziyaretlerimizde de Manisa’nın bir değeri olarak takdim edeceğiz. Bu örnek çalışmanın yaygınlaşması için katkıda bulunacağız” dedi.
ŞEHZADELER İLK PİLOT İLÇE OLACAK
Tokuşoğlu ise, “Başkanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Projemizi Sağlık Bakanlığı’nın yeni hazırladığı “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” kapsamında gerçekleştiriyoruz. Sağlık Bakanlığı yüksek miktardaki tuz tüketimini azaltmayı hedeflemektedir. Biz de hazırladığımız tez kapsamında kalsiyum tuzu ikameli zeytin üretmiş olduk. Gıda güvenliğine uygun ve raf ömrü uzun sodyum zararı azaltmış bir zeytin ürettik. Ülkemizde neredeyse günlük 20 gram zeytin alıyoruz. En çok zeytin ve peynir tüketen bir toplum olduğumuz için tuz oranını azaltmak adına zeytinle ilgili bir proje başlattık, bundan sonra peynirle ilgili de bir çalışma yapacağız. Şehzadeler Belediyemizin üretim ve paketleme konusundaki destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Şehzadeler bu anlamda pilot ilçe olarak bir ilke imza atmış olacak. Üniversite ve belediye işbirliği ile yapılan bu çalışma bizi çok memnun etti” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir