SALİHLİ’DE ATIK PİL VE YAĞLAR İÇİN KAMPANYA

16 Aralık 2014 Salı, 12:09

MANİSA Salihli’de belediye ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde atık pil ve yağların toplanması için kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de mutabakat sağlanarak Salihli’de bulunan bütün okullara atık pil kutuları dağıtılıp, kampanyayı tanıtan broşürler asıldı.

Atık pil toplama kampanyasının amacını öğrencilere bu alışkanlığı kazandırmak olarak açıklayan Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, kampanya süresince il genelinde en çok atık pil toplayan ilk beş okulun ödüllendirileceğini söyledi.

“ÇEVREYE ZARAR VERİLMEYECEK”

Evsel atıklarla birlikte çöpe atılan pillerin içinde bulunan ağır metallerin zamanla bozularak yeraltı sularına ve toprağa zarar verdiğine dikkat çeken Karaoğlu, “Atık piller sadece çevreye değil, doğadaki bütün canlılara zarar vermektedir. Pillerin içinde bulunan ağır metaller insan vücudunda işitme bozukluğu, sinir sistemi, kansızlık, mide ağrısı, böbrek ve beyin iltihaplanması ile kansere ve ölüme neden olmaktadır. Düzenlenen kampanya sayesinde çevreye verilen zararların önlenmesi hedeflenmiştir” dedi.

“DAHA TEMİZ BİR TÜRKİYE”

Öte yandan atık yağ toplama konusuna da değinen Karaoğlu, mahallelere belediye tarafından yağların toplanması için belirlenen noktalara bidonların bırakılacağını belirterek, “1 litre yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor. Bu yüzden kanalizasyonlarımız tıkanıyor. Atık yağları bidonlarda biriktirerek çevremizi temiz tutalım. Gelecek kuşaklara daha temiz bir Türkiye bırakalım” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir