SALİHLİ TSO ‘A’ TAKIMINA İŞADAMI ERTUĞRUL’DAN BAŞARI TÜYOLARI

03 Aralık 2014 Çarşamba, 12:27

İZMİR merkezli Ertuğrul Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul; konuk olduğu Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ilçedeki 25-35 yaş arasındaki gençlerden oluşturduğu ‘A Takımı’na sektörü, sektördeki gelişmeleri anlattı. Hayati Ertuğrul, genç girişimcilere başarı için çeşitli nasihatlerde bulundu.

Salihli TSO A Takımı’nın konuğu; İzmir merkezli Ertuğrul Tekstil Firması’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul oldu. Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte genç girişimcilere seslenen Ertuğrul, genç girişimcilere tavsiyelerde bulundu. Ertuğrul, “Sektörde başarılı olmanın yolu kaliteli üretim yapmaktan geçiyor. Kalite ve kontrolü bünyenizde mutlaka oluşturun. Gereksiz yere alet ve makine almayın. İnovasyona açık olun. Fuarlara mutlaka katılın. Çalışan personelinize iş güvenliği dışında kalite ve kontrol konusunda mutlaka eğitim verin” dedi.

“2001 KRİZİNİ FIRSATA ÇEVİRDİK”

İzmir Salihliler Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin de Başkanı Hayati Ertuğrul, genç girişimcilere tekstil sektöründeki yaşam öyküsünü anlattı. 30 makine ve 39 işçi ile çalıştıkları atölyeyi fabrikaya dönüştürdüklerini belirten Ertuğrul, “Ben aslen Salihli’nin Adala Mahallesi’ndenim. Kuzenim Bülent Özkul ile İzmir’de tekstil sektöründe faaliyet başladık. Birlikte yedi yıl çalıştık. 1993 yılında ayrıldıktan sonra Karabağlar’da kardeşim ile tekstil atölyesi açtık. 30 makine ve 39 işçiyle fason üretim yaptığımız atölyeyi fabrikaya dönüştürdük. 10 yıl birlikte çalıştıktan sonra ikinci fabrikayı açtık. Daha sonra işlerimizi ayırdık. Karabağlar’da faaliyette olan fabrikayı kardeşim, diğer fabrikayı ben çalıştırmaya başladım. Tekstil sektöründe faaliyetlerinizi geliştirmeniz için gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorundasınız. Biz de öğle yaptık. Gelişmiş makineler alarak iş yerini yeniledik. Bu sayede kendi alanlarında marka olmuş ünlü firmalar ile çalışmaya başladık. Çalışan personelimizi her yıl 10’ar kişilik gruplar halinde yurt dışına eğitim almaya gönderdik. Ve halen gönderiyoruz. Bu eğitim kapsamında personelimiz gerçekten bilinçli bir çalışma sergiledi. 2000-2008 yılları arasında yaşanan ekonomik krizlere rağmen yolumuza devam ettik. 300 personele istihdam sağlıyorduk. 2001 krizini fırsata çevirdik. Ertuğrul Tekstil olarak 2007 yılında TÜBİTAK’a başvuruda bulunduk. Bunda da başarılı olduk. 2008 yılında Amerika’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle diğer sektörlerde olduğu gibi biz de küçülmeye karar verdik. Şu an yaklaşık 200 personelle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

“KALİFİYE ELEMAN BULMAKTA SIKINTI YAŞIYORUZ”

Kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Ertuğrul, “Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 10’u geçmiş. Biz çalıştıracak personel bulamıyoruz. Sadece tekstil sektörünün değil, diğer sektörlerin de ortak sorunu kalifiye eleman. Kalifiye eleman bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bir de çalışmaya ihtiyacı olduğu halde yaptığı işi beğenmeyenlerde var” dedi.

ÖNERİLERDE BULUNDU

Konuşmasının sonunda genç girişimcilere önerilerde bulunan Ertuğrul, “Firmalar arası rekabet mutlaka vardır. Onun için kaliteli üretim yapmalısınız. Kendi bünyenizde mutlaka kalite- kontrolü oluşturunuz ve hiçbir zaman elinizden bırakmayınız. Bıraktığınız an ayakta durmanız çok zor. Teknolojinin yeniliklerinden faydalanın ama gereksiz yere alet ve makine almayın. İnovasyona açık olun. Fuarlara mutlaka katılarak sadece kendi sektörünüzle ilgili değil tüm sektörel bazda olan yenilikleri takip edin. Çalışan personelinize iş güvenliği dışında kalite ve kontrol konusunda da mutlaka eğitim verin. İşletmenizde çalışanların performanslarına çok dikkat etmelisiniz. Bir işletme para kazanacaksa o işletmenin performansı yüzde 80-85 olmalı. Performans yüzde 80’in altında olursa bir sorun var demektir. Şayet sorun devam ediyorsa o işletmede yangın var demektir. Bu nedenle performans ve verim çok önemlidir” dedi.

Etkinlik sonrası Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel, Ertuğrul’a plaket verdi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir