SAĞLIK-SEN’DEN SAĞLIKTA ŞİDDETE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

02 Nisan 2016 Cumartesi, 12:52

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Tutuklu yargılama süreci başlatılırsa, bu caydırıcılık elbette bu iş çözülmüş olacak ama bu da durumu kurtarmıyorsa önümüzdeki süreçte bu önerimizi de sunacağız. Şiddet uygulayanların 6 ay sağlık hizmetlerini kendi parasıyla faydalanmasını talep edeceğiz” dedi.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Manisa’da sendikasının Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katıldı. Kaşşık Restaurant’ta düzenlenen toplantıya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Ayhan Korkmaz, Manisa Sağlık Müdürü Metin Kaplan, Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Ümit Atman, Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Ilgat ve sendika üyeleri katıldı.
Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, en çok taşeron çalışanın sağlık sektöründe bulunduğu ve sağlıkta 160 bin taşeronun kadroya geçtiğini söyledi. Kadroya geçirilmeleri önemsediklerini belirten Başkan Memiş, “Bunlarında özlük hakları bakımında mevcut uygulamadaki 657 çalışan arkadaşlarımıza uyarlanmalarını uygun olacağını düşünüyoruz. Genel itibariyle son yapılan açıklamalar üzerine Sağlık Bakanlığı 160 bin taşeronu kadroya geçirecek diye umut ediyoruz” dedi.

“ANAYASA İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”
Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Memiş, “Dün olduğu gibi bugün de biz Memur-Sen ailesi olarak artık vesayetin getirdiği Anayasa değil de tamamı sivil milletin yanında olan özgürlüklerin açıldığı Anayasa’nın mutlaka hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda da buradan meclisteki bütün siyasi partilerin genel başkanlarına ve milletvekillerine sesleniyorum. Türkiye’nin artık yeni ve sivil bir anayasaya ihtiyacı var. Bu anlamda milletten almış olduğunuz sorumluluğun gereğini yerine getirin. Biz de Memur-Sen ailesi olarak bu konuda üzerimize ne düşüyorsa sonuna kadar yapmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz” diye konuştu.

“ŞİDDETE BAŞVURAN SAĞLIK GİDERLERİNİ KENDİ ÖDESİN”
Sağlıkta şiddet konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekleyen Başkan Memiş, şiddetin caydırıcılığı için Meclis’e yeni bir önerge sunabileceklerini belirtti. En son sağlıkta şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne öneri sunduklarını belirten Memiş, “Bununla alakalı kanun düzenlemesi çıkmış olmasına rağmen maalesef uygulaması noktasında sıkıntı vardı. Önümüzde torba yasa çalışması var. Boşluğu dolduracak düzenleme inşallah yapılacak. Memnuniyetin arttığı bir ortamda şiddetin arttığını görmek çok enteresan bir veri. Ama bu süreçte yapılacak düzenlemeyle beraber şiddet uygulayanların caydırıcılığını sağlayacak tutuklu yargılanma sürecini başlayacağı torba yasa inşallah meclise gelecek. Sayın Başbakanımız 14 Mart Tıp Bayramı’nda bunu açıklamıştır. Biz Sağlık Sen olarak şiddet konusunda dünden bugüne kadar bir çok çalışma yaptık. Raporlarımızla birlikte şiddet tedbirlerini de ortaya koyduk” diye konuştu.
Meclis’ten talepte bulunan Memiş, “Şiddet uygulayan kişinin 6 ay boyunca sağlık giderlerini kendi cebinden harcaması. Bu da çok önemli bir caydırıcılık. Ama bakacağız. Bu yapılan tutuklu yargılama süreci başlatılırsa, bu caydırıcılık elbette bu iş çözülmüş olacak ama bu da durumu kurtarmıyorsa önümüzdeki süreçte bu önerimizi de sunacağız. Şiddet uygulayanların 6 ay sağlık hizmetlerini kendi parasıyla faydalanmasını talep edeceğiz” dedi.
Memiş, konuşmasının ardından sendika üyeleriyle birlikte toplantıya katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir