SAĞLIK-SEN MANİSA ŞUBESİ DİŞ HAFTASINI KUTLADI

25 Kasım 2014 Salı, 12:59

Sağlık Sen Manisa şubesi 22-27 kasım Diş Hekimleri Haftasını Manisa ADSM de görev yapan diş hekimleri ve diğer yardımcı sağlık personelleri ile birlikte kutladı.

Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrgat, yönetim kurulu üyeleri ve temsilcileriyle birlikte diş hekimleri ve ağız diş sağlığı merkezi çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek amacıyla, Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanları haftasında çalışan ziyaretlerinde bulunarak çalışma şartlarını değerlendirdi.

Ziyaretin ardından çalışanlarla birlikte bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Metin KAPLAN, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat TÜRKYILMAZ, ADSM yöneticisi Asım Tokul ve idareciler katıldı.

Ziyaretler ve toplantı sonrasında Ağız ve Diş Sağlığı çalışanlarının sorunlarına değinen İrgat şunları söyledi;

Sağlıkta dönüşümle beraber halkın sağlık kurumlarına başvuru ve hizmet almasının artmasına karşın personel artışının aynı oranda yapılmamasına bağlı olarak yetersiz istihdam çalışanların iş yükünü daha da artırmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nı, çözüm bekleyen sorunlar ile yaşadığımızı belirten İrgat, “Diş hekimlerimiz, zor şartlar altında yoğun tempo ile çalışırken, Adaletsiz performans sistemi altında eziliyor, işin niteliğinin önemsenmeyip niceliğinin önemsendiği bir sistemde sağlık hizmeti sunmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımızın yüzde 90’ının ağız ve diş sağlığı sorunu yaşadığını ve ağız-diş sağlığı konusunda yeterince bilinçli bir toplum olunmadığına dikkat çeken Mustafa İrgat, tedavi bekleyen hasta sayısına kıyasla yetersiz sayıdaki hekimle, kısıtlı zamanlarda ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin en iyi şekilde verilmeye çalışıldığını ifade etti.

Diş hekimleriyle birlikte, diş protez teknisyenleri, diş klinik yardımcıları, ağız ve diş sağlığı teknisyenleri, röntgen teknisyenleri, diş hastanelerinde ve ADSM’lerinde devlet hastanelerinin ağız ve diş sağlığı kliniklerinde görev yapan tüm çalışanların sorunlarının da çözüme kavuşturulmasını isteyen İrgat, “Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde çalışma şartlarının ağırlığı ve artan iş yoğunluğunun getirdiği fiziki ve psikolojik yıpranma, personel istihdamını zorunlu hale getirmesine karşın, Diş Hekimi, Diş Protez Teknikerliği ve Teknisyenliği gibi ağız ve diş sağlığında hizmet veren kadrolarda yeterli istihdam yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra çalışma standartlarının uygun olarak sağlanmaması fedakâr çalışanlarımızı zor şartlarda çalışmaya mahkum etmektedir. Hizmetin sunulması için yeterli sayıda istihdamın sağlanması, çalışma standartlarının ve iş güvenliğinin sağlanması %70’ine yakını kas iskelet sistemi rahatsızlığı çeken, %30’a yakını varis hastalığına yakalanmış ağız ve diş sağlığı çalışanlarının en büyük mesleki beklentileridir. Bunun yanı sıra diğer sağlık hizmetlerinde görev yapan çalışanların ortak sorunları (ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, yıpranma payı, kreş) da, ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın çözümünü bekledikleri sorunlardır” dedi.

Sağlık-Sen olarak, ağız ve diş sağlığı merkezleri, diş hekimleri ve ağız-diş sağlığı merkezi çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm önerilerini geliştirmek için, bu programı düzenlediklerini ifade eden Mustafa İrgat, Programa katılan Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan ve Genel Sekreter Dr. Murat Türkyılmaz’a teşekkür ederken, burada tespit edilen sorunları ilgili platformlara taşıyarak, sorunların çözümü için çalışacaklarını söyledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir