Ruanda Büyükelçisi Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde

05 Aralık 2014 Cuma, 11:36

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Ruanda Büyükelçisi Caesar Kayizari ile bir araya geldi. Ruanda’nın hem ekonomik, hem ticari, hem de sosyal anlamda avantajlı bir ülke olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Memiş, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi temennisinde bulundu.

Ruanda Büyükelçisi Caesar Kayizari, Türkiye ile Ruanda arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çıktığı ziyaretler kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ziyarette bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş’in makamında gerçekleştirilen ziyarette Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, Ruanda Ticari Ataşesi Vivian Kayizari ile Güney Afrika Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın yer aldı. Ziyarette konuşan Ruanda Büyükelçisi Caesar Kayizari, “Manisa’da olmaktan son derece memnunuz. Gün boyunca çeşitli temaslarda bulunduk. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne gittim. Türkiye ile diplomatik ilişki kurduğumuzdan beri ilişkilerin güçlendiğini görüyorum. Her iki taraftan da karşılıklı ziyaretler gerçekleşiyor. Şu anda bakanlıklar arası ikili görüşmeler imzalama durumundayız. Bizim en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi ticari, diplomasi ve ekonomik diplomasi. Ruanda’dan gelen iş adamlarımız var. Ayrıca sizin Türk iş adamlarınız da Ruanda’yı ziyaret ediyor. Yakın gelecekte Ruandalı işadamları Manisa’ya ziyarete gelecek. Ayrıca Manisa’daki işadamlarının da Ruanda’ya ziyaretini hedefliyoruz. Bu ticari ve ekonomik anlaşmalar devlet destekli olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bu sebeple sizleri ziyarete geldik” dedi.

Manisa’dan da ziyaretçiler bekliyoruz

Öncelikli hedeflerinden bir tanesinin Ruanda’daki belediye başkanlarının Türk belediye başkanlarını ziyaret etmesi olduğunu da ifade eden Kayizari, “Tabi ki karşılıklı olarak sizlerin de ziyaretlerini bekliyoruz. Bunun dışında kardeş şehir projesi olarak da bir çalışma yapılabilir. Ruanda’yı ziyaret ettiğiniz zaman Türk otelinde kalabilirsiniz. Türk lokantasında yemek yiyebilirsiniz. Artık ziyaretçiler sadece İstanbul ve Ankara’dan gelmesin. Manisa’dan da ülkemize ziyaretçiler bekliyoruz” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkiler güçlenmeli

Ziyaretleri nedeniyle Ruanda heyetine teşekkür eden Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş de, “Sizleri Manisa’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyadaki tüm ülkelerle dostluk içerisinde dünya barışına hizmet edecek şekilde işbirliğine varız. Afrika coğrafyası Türk milleti açısından tarihi kökenlerimiz itibariyle yabancı bir coğrafya değil. Ruanda’nın da bu manada dış ekonomik, sosyal ilişkiler açısından tanıdığı kolaylıkları ekonomik ve ticari anlamda biliyoruz. Özellikle Türk vatandaşlarının vizesiz Ruanda’ya gittiği konusunda bilgi sahibiyiz. Bu ve benzeri kolaylıkların hem sosyal alanda, hem de ekonomik alanda her iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Manisa tarımla sanayiyi aynı anda geliştiren bir kent

Ruanda’nın hem ekonomik, hem ticari, hem de sosyal anlamda avantajlı bir ülke olduğunu gözlemlediklerini de ifade eden Memiş, “Ziyaret açısından da seçtikleri Manisa’nın önemli bir kent olduğunu söylemeliyiz. Ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarının yer aldığı bir kent. Aynı zamanda kendileri de tarıma öncelik verdiklerini ifade ettiler. O açıdan da Manisa tarım alanında Türkiye’nin parlayan yıldızı olan kentlerinden bir tanesi. Bu manada da uygulama örneklerinin alınabileceği bir kent Manisa. Tabi Manisa bundan sonraki projeksiyonda önemli gelişmelere gebe bir kent. Tarımla sanayiyi aynı anda geliştirmeye başarabilmiş nadir kentlerden bir tanesi” diye konuştu.

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var

Samimi diyalog içerisinde geçen ziyaretin sonunda Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, konuklarına çeşitli hediyeler ve Manisa’yı tanıtıcı ürünlerin yer aldığı çantalardan takdim etti. Ruanda Büyükelçisi Caesar Kayizari de Memiş’e bölgelerinde yetiştirilen kahve ve Ruanda’da imal edilen hediyelik sepetten hediye etti. Hediyeler için Kayizari’ye teşekkür eden Memiş, Türk atasözü ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ sözünü hatırlatarak, Ruanda ile ilişkilerin uzun süre garanti altına alındığı konusunda espri yaptı. Ziyaret, Manisa Büyükşehir Belediyesi önünde çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir