Profesörden CBÜ Tıp Fakültesi’ne kız yurdu yaptırma sözü

21 Ocak 2015 Çarşamba, 13:26

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övünç Günhan, memleketi Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi’yi ziyaret edip, üniversitenin Tıp Fakültesi’ne kız öğrenciler için bir yurt kazandırmak istediğini söyledi.

Ziyaretteki konuşmasında, 1950’li yıllarda İstanbul’da tıp fakültesinde okurken yurtta kalmanın zorluğunu yaşadığını anlatan Prof. Dr. Övünç Günhan, “Bir tıp öğrencisinin yurt veya evde kalmasının hatta ev ile yurdun hastaneye olan yakınlığının çok önemli olduğunu bizzat yaşadım ve sıkıntılarını gördüm. Bu yüzden Celal bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bir yurt kazandırmak istiyorum. Bu yurt hastaneye ne kadar yakın olursa öğrenci o kadar çok istifade eder. Kız öğrencilerimizin ulaşımda daha çok zorluk yaşadıklarını düşünerek, 40- 50 kişilik bir kız yurdu olarak düşünüyorum. Daha önceden yurt yapılması için hastanenin arka tarafında bir alan dolduruldu. Fakat orman idaresi, o bölgenin orman alanı içinde kaldığını ve inşaat yapılamayacağını belirterek izin vermedi. İmar ile ilgili belediye ile de görüşmeler yapıldı. İnşallah bu kız yurdunu en kısa zamanda el birliği ile hayata geçiririz” dedi.

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi de Prof. Dr. Günhan’ın üniversitelerine kız yurdu yaptırma isteğinin kendilerini heyecanlandırdığını belirtip, “Bu meseleye her türlü imkanımızla sahip çıkıyoruz. Sizin bu teklifiniz beni fazlasıyla memnun etti. Bu projenin bir an önce hayata geçmesi, öncelikli işlerimizden olacak. Sözünü ettiğiniz bölgedeki arazilerin üniversitemize süreli tahsisi söz konusu. Bu tahsis süresinin uzatılmasıyla ilgili girişimlerimiz oldu. Orman Bölge Müdürüyle görüştük ve her türlü yardımı yapacaklarına dair söz aldık” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir