Özkaya’dan pamuk açıklaması

08 Ekim 2020 Perşembe, 20:44

İYİ Parti Manisa Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık Politikaları Başkanı Şenol Özkaya, kütlü pamuk fiyatlarına yönelik açıklama yaptı.

İYİ Parti Manisa Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık Politikaları Başkanı Şenol Özkaya, kütlü pamuk fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özkaya, yaptığı açıklamada,  kütlü pamuk fiyatının açıklanmadan, sanayicilerin pamuk çekirdeğine yüzde 60 zam yaptığını belirterek, tepki gösterdi. Özkaya, “Özkaya, ilimiz ve ülkemiz için oldukça stratejik ve katma değeri yüksek olan bir ürün olan pamuğun bir an önce fiyatının açıklanması gerekmektedir. Bir zamanların beyaz altını olan pamuk son yıllardaki fiyat ve ithalat politikaları yüzünden üretici açısından kara pamuk olarak görülmüş, ekim alanları yüzde on civarında azalmıştır” dedi.

Ülkemiz açısından pamuk ekim alanlarının sınırlı olduğunu dile getiren Özkaya, “Eğer pamuk yetişmesine uygun tarlalarda pamuk ekimi yapılması ülke ekonomisi için oldukça önemlidir. Pamuk ithalatı için 2020 yılı sonuna kadar 2 milyar dolar yabancı ülke çiftçisine gidecek.Tohum , gübre, ilaç, yakıt gibi ana girdiler ithal ediliyor, bunlar yetmiyormuş gibi yetişmiş ürün olan pamukta ithal ediliyor. Dünya pamuk üretiminde 6.sıradayız, planlı bir üretim ile kendi kendimize yeter duruma üretimimizi çıkara biliriz. Ülkemizin ihracat sırasında 3. olan tekstil sektörü ülke ekonomimiz için çok önemli yeri vardır. Ülkemizin pamuk kalitesi çok yüksektir” diye konuştu.

Özkaya, son olarak şunları söyledi:  “Tüm ürünlerde olduğu gibi pamukta da üreticinin maliyetleri önceki yıllara göre yüzde 35 civarı artmıştır. Maliyetler göz önünde tutularak ve artan döviz kurlarının üretim ve ürüne getirecek fiyat artışları ile acilen kütlü pamuk fiyatının açıklanması gerekmektedir. Maliyetin 5.50 TL/kg olduğu bir durumda fiyatın en az 6,00 TL/kg olmalıdır. Devletin verdiği teşvikinde en az kiloda 1.50 TL olmalıdır. Sanayici pamuk fiyatı açıklanmadan çiği de yüzde 60, küspeye yüzde  50 , kapçığa yüzde 60 zam yapmış ve döviz kuru yükselmesi ile zamların devam edeceği görünmektedir. İyi Parti Grubu olarak önce çiftçi kazanmalı diyoruz, siyah olan pamuğun tekrar beyaz altın olması yapılacak iyi tarım politikaları ile olacaktır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir