Organik Tarım Desteklemelerinde Son Gün 27 Mart

27 Ocak 2015 Salı, 12:45

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Organik Tarım Desteklemeleri için 12 Ocak 2015 tarihinde başlayan başvuruların, 27 Mart 2015 günü mesai bitiminde sona ereceğini açıkladı. 

Çiftçilerin organik tarım desteklemelerinden faydalanabilmeleri için 2014 ve 2015 üretim yıllarında ‘Organik Tarım Bilgi Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi’nde’ kayıtlarının bulunmasının zorunlu olduğunu ifade eden İl Müdürü Çebi,  Organik Tarım Bilgi Sistemi’nin yeni güncellemesi ve veri girişinin devam etmesi nedeni ile 2014 ve 2015 üretim yıllarında kayıtları bulunmayan üreticilerin başvuru tarihi sonu olan 27 Mart 2015 tarihine kadar başvuruları alınacaktır. Başvuru tarihi bitimi itibariyle kayıt yaptırmayan üreticiler desteklemelerden yaralanamaz” dedi.

Çebi, Mücbir sebep başvurularında ise Organik Tarım Bilgi Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi’nde 2014 üretim yılında kayıtlı olup, organik tarım faaliyeti sona eren üreticilerin de, faaliyetini devam ettiren birinci derece yakını veya ortağı olduğu tüzel kişilikler tarafından 2015 üretim yılı kayıtlarının yaptırılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Organik Tarım Destekleme ödemelerinden yaralanacak arazilerin de yine yönetmelik kapsamında 2014 ve 2015 yılları için OTBİS ve ÇKS’de kayıtlarının bulunmasının gerektiğini söyleyen Çebi, “Bu arazilerden, 2014 üretim yılında Bakanlığımızca yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından kontrolü yapılmış ve yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş; geçiş süreci-2, geçiş süreci-3 ve organik statüde yer alan tarım alanlarından uygun bulunan arazi ve ürünlere destekleme yapılacaktır. Mücbir sebep başvurularında ise desteklemeler, 2014 üretim yılında kayıtlı araziler ile aynı arazilerde faaliyetlerini devam ettiren ve ÇKS’de ile OTBİS’de 2015 üretim yılında kayıtlı olan çitçilerin arazilerine yapılacaktır” dedi.

Üreticilerin gerekli evrakları hazırlayarak söz konusu tarihe kadar İlçe Müdürlüklerine müracaatlarını yapmaları gerektiğini hatırlatan Çebi, “İl ve İlçe Müdürlükleri olarak gerekli her türlü desteği üreticilerimize sağlıyoruz. 2015 yılı tüm üreticilerimiz için bereketli bir yıl olsun” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir