Öğrenci ve velilere madde bağımlılığı anlatıldı

22 Ocak 2015 Perşembe, 15:02

MANİSA’nın Şehzadeler İlçe Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Selimşahlar Ertürk Ortaokulu’nda 7’inci ve 8’inci sınıflara yönelik farkındalık eğitimi düzenledi. Uzman Dr. Ümit Atman, öğrenci ve velilere madde bağımlılığıyla madde kullanımında ilk adım ve sonrasını anlattı.

Şehzadeler İlçe Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi’nin yürüttüğü eğitim planı doğrultusunda, madde bağımlılığı ile ilgili seminer düzenledi. Selimşahlar Ertürk Ortaokulu 7’inci ve 8’inci sınıf öğrencileri ve velilere, Uzm. Dr. Ümit Atman tarafından madde bağımlılığıyla madde kullanımında ilk adım ve sonrası hakkında bilgi verildi.

“BAĞIMLILIK CİDDİ BİR BEYİN HASTALIĞIDIR”

Madde bağımlılığını anlatan Uzm. Dr. Ümit Atman, “Öğrencilerden her türlü bağımlılık yapıcı maddeden uzak duracaklarına dair imzalı söz alıp, böylelikle bir maneviyat oluşturuyoruz. Bu çerçevede çocuklarımızı bağımlılıktan uzak tutmayı hedefliyoruz. Bağımlılık Latince kökenli bir kelime. Tam karşılığı insanın bir şeye kendisini adaması demektir. Dinimizde de böyle bir şey yok. Bağımlılık ciddi bir beyin hastalığıdır” diyerek velileri ve öğrencileri uyardı.

Seminere katılanlara seslenen Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Seher Taydaş da, “Çoğumuzun kendine yakın görmediği madde bağımlılığı sorunu, aslında zannedildiği gibi uzağımızda değildir. Madde bağımlılığı çoğu kez sigarayla başlayan alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle devam eden bir zincir gibi etrafımızı sarmaktadır. Madde bağımlılığı sadece bağımlı bireylerin değil, ailelerinin ve toplumun hayatını da olumsuz etkilemektedir. Bağımlılık devam ettikçe bireydeki fiziksel, ruhsal ve davranışsal sorunlar giderek artmakta buna ekonomik ve sosyal sorunlar da eklenmektedir. Bu süreçte çocuğa, gence en büyük desteği verecek olan ailedir. Çocuğa sosyal becerilerin kazandırılması ve bağımlılık yapıcı maddeler hakkında doğru bilgiyi ilk öğretecek ve davranışlarıyla örnek olacak kurum ailedir. Ne yazık ki aileler çocuklarının madde kullanımını çok geç öğrenmekte ve gereken müdahale yapılamamaktadır. Bu bağlamda aileleri ve çocuklarımızı bilgilendirmek adına madde bağımlılığı ile madde kullanımında ilk adım ve sonrası konulu seminerler düzenliyoruz. Bundan sonra başka okullarda, değişik konularda hem ailelere hem de çocuklara yönelik seminerlerimiz devam edecek. Uzm. Dr. Ümit Atman’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir