Öğrenci servisi şoförlerine eğitim

20 Ekim 2015 Salı, 15:09

ULAŞTIRMA Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından başlatılan ve taşımalı eğitim sisteminde görevli şoförlerin eğitimini amaçlayan ‘İyi dersler şoför amca projesi’ Manisa’da başladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından başlatılan ve İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK ile Michelin Lastikleri tarafından desteklenen ‘İyi dersler şoför amca projesi’, bu yıl belirlenen 10 pilot il arasında yer alan Manisa’da başladı. Proje çerçevesinde Ankara’da eğitim gören Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Taşımalı Donatımdan Sorumlu Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Ercan ile İl Jandarma Komutanlığı’nda Trafikten Sorumlu Başçavuş Fahrettin Ağca, ilçelerdeki projeden sorumlu İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nde görevli şube müdürleri ile İlçe Jandarma Komutanlıkları’nda görevli jandarma trafik sorumlularına eğitim verdi. İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda verilen eğitime ilçelerden toplam 35 kişi katıldı.

Proje hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Ercan, amaçlarının öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ile becerilerini artırmak, şoförlerin kapasitesini geliştirmek olduğunu söyledi. Projenin ana hedef kitlesinin şoförler olduğunu söyleyen Ercan, “Proje ile taşımalı eğitimde öğrenci taşımacılığının kalite standartlarını yükseltmek istiyoruz. Trafik kuralları konusunda şoförlerimizin daha çok bilgilenmesi, şoförlerin öğrencilere daha iyi bir yaklaşım sağlaması, şoförlerin veli ve okul ile daha iyi iletişim kurmasını hedefliyoruz” dedi. Ercan, il genelinde 27 bin öğrencinin taşımalı eğitimden faydalandığını belirterek, proje kapsamında il genelinde 1760 taşımalı eğitim şoförünün eğitimden geçeceğini söyledi.

İlk etapta ilçelerdeki taşımalı eğitim şoförlerine eğitim verecek şube müdürleri ile jandarma trafik sorumlularının eğitimden geçirildiğini belirten Ercan, “İl etapta il genelinde bu proje kapsamında şoförlere eğitim verecek toplam 36 personeli eğitiyoruz. Eğitim iki gün sürecek. Eğitimlerden sonra herkes sorumlu oldukları ilçelerdeki taşımalı eğitim şoförlerine eğitim vermeye başlayacak. Şoförlere eğitimlerimiz Kasım ayının ilk haftası başlayacak ve ay sonuna kadar devam edecek” diye konuştu.

Ercan’ın konuşmasının ardından projeden sorumlu İl Jandarma Komutanlığı’nda Trafikten Sorumlu Başçavuş Fahrettin Ağca, şoförlerin uyması gereken trafik kuralları hakkında katılanlara slayt eşliğinde bilgi verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir