MEZUN ÖĞRENCİLERDEN HATIRA ORMANI!

03 Nisan 2016 Pazar, 22:15

MANİSA’nın Sarıgöl ilçesinde, Sarıgöl Lisesi’nin 1984 yılı mezunları tarafından hatıra ormanı oluşturuldu. Etkinliğin evsahipliğini yapan ve okulun 1984 yılı mezunlarından olan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, okul arkadaşlarıyla da biraraya gelerek eski günleri yad etti.

Sarıgöl Lisesi 1984 Yılı Mezunları Hatıra Ormanı’ndaki fidan dikimine Aybal’ın yanı sıra Manisa Orman İşletme Müdürü Yasin Toprak, Manisa Orman Ağaçlandırma Şefi Akın Güleç, Sarıgöl Orman İşletme Şefi Vedat Uğurcu ile 1984 yılı Sarıgöl Lisesi mezunları katıldı.

Etkinlikte Sarıgöl-Buldan Karayolu’nun Makas Mevkisi’nde bir hektarlık alanda toplam bin limoni selvi, fıstık çamı, mavi selvi toprakla buluştkurulup, can suyu verildi.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Sarıgöl Lisesi 1984 yılı mezunları olarak bu yıl fidan dikiminin üçüncüsünü düzenlediklerini belirtip, “Bu yıl evsahipliğini üstlendim. Arkadaşlarımla bir araya gelerek eski yılları yadettik. Birlikte hatıra ormanı için ağaç diktik. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımız adına da ağaç dikimi yaptık” dedi.

MAHALLELERE GELİR GETİRİCİ AĞAÇ DİKİMİ YAPTIK

Manisa Orman İşletme Müdürü Yasin Yaprak da “Manisa’nın birçok ilçesinde olduğu gibi Sarıgöl’ün Alemşahlı, Beyharmanı, Dadağlı, Karacaali, Dindarlı ve Kızılçukur mahallelerinde gelir getirici ağaç dikimi yaptık. Dikiminden üç yıla kadar olan zaman sürecinde ağaçların bakımlarını kurumumuz yapacak. Üç yıl sonunda müracaat sahiplerine verilerek gelir getirecek. 10 bin hektarlık alana 15 bin adet ceviz, kestane fıstık çamı dikildi. Dikimleri yapılan alanlarda ilk adet 20’şer tonluk su tankları yapıldı ve damlama ile fidanlar sulanmaktadır. Orman yangınlarına karşı Sarıgöl’de 7.5 kilometrelik yol ve söndürme helikopterlerinin su alabilmesi için 500’er tonluk havuz yapılmasına başlanacak” diye konuştu.

TIRTIL BÖCEKLERİYLE KİMYASAL MÜCADELEDEN VAZGEÇİLDİ

Yaprak, ormanlık alanlara zarar veren tırtıl böcekleriyle mücadelede kimyasal ilaçlamalardan vazgeçildiğini belirterek, “Şimdi ormanlarımıza tırtıl yiyen Calasoma böceği üretilerek ormanlarımıza bırakıldı. Ayrıca adacıklar ve kuş yuvaları da konularak tırtıl ile mücadele yapılmaktadır” dedi.

Sarıgöl Lisesi 1984 mezunları daha sonra hatıra ormanı alanından ayrılarak, Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal ile birlikte Sarıgöl Atatürk Parkı’nda içtikten sonra gelecek yıl tekrar buluşmak için vedalaştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir