MASMEK ile 2878 kursiyere kurs veriliyor

10 Ocak 2018 Çarşamba, 20:02

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (MASMEK)’yla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ergün Aksoy, 2017 yılı güz dönemi itibariyle açılan kurslarda toplamda 2 bin 878 kursiyere 25’in üzerinde branşta kurs verildiğini dile getirdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ergün Aksoy, MASMEK kurslarıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Ağırlıklı olarak istihdama yönelik kurslar verdiklerini belirten Başkan Ergün, Şehzadeler İlçesinde bulunan Bahri Sarıtepe, Yunusemre’de yer alan Atatürk Gençlik Merkezi ve Alaşehir Gençlik Merkezi’nde 25’in üzerinde branşta çeşitli kurslar açıldığını ifade etti.

“İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE 2 YILLIK PROTOKOL YAPIYORUZ”

Şehzadeler İlçesinde bulunan Bahri Sarıtepe,Yunusemre’de yer alan Atatürk Gençlik Merkezi ve Alaşehir Gençlik Merkezi’nde 25’in üzerinde branşta çeşitli kurslar açıldığını belirten Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, “Her güz-kış dönemi şeklinde bu kurslarımız ayrılmakta. Her branşa da ayrı ayrı müfredatı doğrultusunda kurslarımızın bir kısmı Milli Eğitim sertifikalı, bir kısmı da kurs bitirme belgeli. Bunlarla ilgili Milli Eğitim ile protokolümüz mevcut. 2019 yılı sonu itibariyle protokolümüz tamamlandı. Tekrar iki yıllık bir protokol yapıyoruz. Halk Eğitim Merkezleriyle, İŞKUR ile işbirliği yapıyoruz. Tarihi Manisa Bezi dokuma kurslarımız devam ediyor” diye konuştu.

“İSTİHDAMA YÖNELİK KURSLAR AÇIYORUZ”

Kursların genellikle meslek edinme ve iş bulmaya yönelik olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Aksoy, “Yani bir nevi istihdama yönelik ağırlıklı kurslar açıyoruz. Cengiz Başkanımız bu kurslarda üretilen el emeği ürünlerinin sergilenmesi konusunda gelen talepleri sağ olsun geri çevirmeyerek bu ürünlerin sergilenmesi sağlanıyor. Biliyorsunuz eski nikah salonu olan Fatih Sergi Salonu’nu da bir sanat galerisi olarak kentimize kazandırmış olduk. Burda da gerek bireysel gerekse de kurslarımızda üretilmiş olan ürünleri sergileme imkanı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM MERKEZLERİMİZİN KAPILARI HERKESE AÇIK”

Merkezlerde bulunan kursiyer sayılarını da paylaşan Başkan Aksoy, “Bahri Sarıtepe Gençlik Merkezi’ne bağlı olan kurslarımızda 2017 yılı ve yeniden kayıtlarını başlattığımız kurslarda çeşitli branşlarda bin 698 kursiyer var. Ayrıca Yunusemre İlçesinde yer alan Atatürk Gençlik Merkezi’nde de yine çeşitli kurslarda güz döneminde 930 kursiyer kurslara devam etmiş. Alaşehir’de yeni açtığımız merkezimizde 250 kursiyerimiz var. Ümit ediyorum kış döneminde 4 branşta daha kurs açarak toplamda 17 branşta kurs vermeyi düşünüyoruz. Gençlerimizin gelişimine katkıda bulunmak, onlara meslek kazandırmak amacımız. Eğitim Merkezlerimizin kapıları herkese açık” dedi.

“12 AYRI BRANŞTA ÇOCUK KÜLTÜR SANAT MERKEZİNDE KURS VERİYORUZ”

MASMEK’lerin yanı sıra Manisa Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kültür Sanat Merkezleri’nin olduğunu belirten Başkan Aksoy, “Merkezde ne varsa ilçelerde de o olsun talimatıyla bu kültür sanat merkezlerimizi açmaya başladık. 13 ilçemizde şu anlık bu kültür sanat merkezlerimiz var. 12 ayrı branşta 4-12 yaş grubu çocuklarımıza hizmet veren merkezlerimiz var. Okul öncesi, yabancı dil, satranç, enstrüman gibi çocukların ihtiyacı olan tüm kursları bu merkezlerimizde açıyoruz” ifadelerini kullandı.

–Yusuf    ÖZDEN-

 

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..