MANİSA’YA MOBİL DİŞ ARACI

24 Kasım 2014 Pazartesi, 14:15

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhis amacıyla Manisa’ya kazandırılan mobil mamografi cihazının başarılı sonuç vermesinin ardından mobil diş aracının da hizmete girmesi için çalışmalar sürüyor.

Özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara hizmet vermek üzere Manisa’ya kazandırılması planlanan mobil diş aracıyla ilgili oluşturulan komite yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete İl Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi Başkanı Mübeccel Kafkaslı, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Manisa Şubesi Başkanı Beyhan Yörür, Türk Kadınları Kültür Derneği Manisa Şube Başkanı Sevilay Altan, (TOBB) Manisa İl Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nilgün Aksoy, Türk Kadınlar Birliği Manisa Şube Başkanı Sevgi Şanlı ve Manisa Sağlık Hizmetleri Geliştirme Derneği Başkanı Dt. Mehmet Dilşen katıldı.

Yapılan çalışmayla ilgili Vali Bektaş’a bilgi veren İl Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, “Kırsal kesimde hizmete ulaşmakta zorluk çeken kişilere, okul çağı çocuklarına, özellikle 5-6 yaş grubu çocuklara diş taramaları ve vernik uygulaması hizmetinin götürülmesi, taramalarının yapılarak tedavilerin yerinde yapılması amacıyla ülke genelinde bir çalışma başlatıldı. Bizim bu hizmetleri sunabilmemiz için mobil bir diş aracına ihtiyacımız var. Diş aracının malzemelerini Bakanlığın belirlediği şartname çerçevesinde biz satın aldık. Bu malzemeleri içine koyabileceğimiz il genelinde üç araca ihtiyacımız var. Akhisar, Salihli ve Merkez bölgesi olmak üzere devam eden süreçlerde de hizmeti yürütmek açısından. Bununla ilgili derneklerimizle yaptığımız görüşmelerde fonlarından destek olmalarını istedik. Burada tek destek araç alımlarında değil, bu hizmetin vatandaşlara verilebilmesi için. Çünkü hasta olan bir insana hastalıkla ilgili tedavi vermiyoruz, sağlıklı bir insana sağlığını koruması ile ilgili hizmet veriyoruz. Bu biraz insanların kolay ikna olacağı bir şey değil. Sivil toplum kuruluşlarından vatandaşın eğitimi, bilgilendirilmesi ve bu hizmetlerin sürdürülmesinde destek istedik. Sağ olsunlar bütün dernekler bize destek oldular. Araç konusunda da ilk görüşmelerimizi merkezde üç belediye ile yaptık. Onlar araç vermeyi taahhüt ettiler” dedi.

Vali Erdoğan Bektaş da sağlık hizmetinin çok önemli olduğunu belirterek koruyucu sağlık hizmetine verilen önemin giderek arttığına dikkat çekti. Vali Bektaş, Manisa’ya mobil diş aracı kazandırılması için çalışma yapan komiteye ve araç taahhüdünde bulunan belediyelere teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir