MANİSALI ÜRETİCİNİN PAZAR SIKINTISI TARTIŞILDI

11 Aralık 2014 Perşembe, 09:54

MANİSA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında düzenlenen panelde; üreticinin pazar sıkıntına çözüm yolları tartışıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ‘Manisa İlinde İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamında Anemon Otel’de düzenlenen panele; Vali Erdoğan Bektaş, Manisa Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, çiftçiler ve sektörde faaliyet gösteren firma yetkilileri katıldı.

Kentin tarım açısından potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Vali Bektaş, “Hem Manisa ekonomisine hem Türkiye ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bütün bu potansiyele rağmen zorluklarımız da yok değil. Özellikle bu sene üzüm üreticisinin yaşadığı pazar sıkıntısı sorunun önemli bir kısmını ortaya çıkarıyor. Yani siz çok ciddi ovaya, çok ciddi bir üretim potansiyeline, çok markalaşmış bir ürüne sahip olmanız olayı çözmeye yetmiyor. Daha başka şeyler yapmanız gerekiyor. Türkiye’nin kuru üzüm ihracatının yüzde 90’ı bizden yapılıyor olsa bile. Üzüm üreticimiz hadi ayaklarını uzatıp rahatlama şansına sahip değil. Bu bile olayı çözmeye yetmiyor. O zaman oturup olayı nasıl çözeceğimize kafa yormamız lazım” dedi. Vali Bektaş, üretimde çeşitliliğe dikkati çekti. Prof. Dr. Ahmet Altındişli de iyi tarım uygulamalarının yaygınlaşması ve pazar sıkıntısının aşılması konusunda çözüm önerilerini çiftçilerle paylaştı. Panelde çiftçilere sertifika verildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir