Manisalı İşadamları Maschıo Gaspardo Fabrikasını Gezdi

17 Kasım 2014 Pazartesi, 10:03

Manisa Ticaret ve Sanayi Odasına üye işadamları dünyanın lider tarım makineleri üreticisi İtalyan Maschıo Gaspardo firmasının fabrikalarını inceledi. Türkiye’de de tarım makinelerinde öncü firmalar arasında yer alan Maschıo Gaspardo firmasının üretim yeri Manisalı işadamlarının ilgisini çekti.
Manisalı işadamları dünyanın en önemli tarım makineleri üreticisi Maschıo Gaspordo firmasının İtalya’daki fabrikalarını gezdi. Manisa TSO Başkan Yardımcısı Adnan Erbil öncülüğünde gerçekleştirilen fabrika gezisinde tarım makineleri üretimi yapan ve tarım sanayiyle ilgilenen işadamları dünyanın lider tarım makineleri üreticisi Maschıo Gaspardo’yu inceleme fırsatı buldu. İlk olarak ana merkez Maschıo fabrikasını gezen işadamlarını Türkiye Ürün ve Pazarlama Sorumlusu Şaban Şiyak karşıladı. Maschıo fabrikasında yapılan üretimi anlatan Şiyak, 4 fabrikanın enerji ihtiyacının güneş enerjisinden sağlandığını dile getirdi. Fabrikayı ilgiyle inceleyen işadamları Maschıo fabrikasının ardından Terranova fabrikasını gezdi.
İtalya’da 12, dünya genelinde 16 fabrikanın bulunduğunu kaydeden Maschıo Gaspardo Türkiye Ürün ve Pazarlama Sorumlusu Şaban Şiyak, toprak işleme, tohum ekme, gübreleme, sap parçalama, toprak frezeleri, hububat ekim makineleri, saç parçalama, hayvancılık ekipmanları ve çevre düzenleme için tarımsal ekipmanların üretildiği firmanın dünyada lider olduğunu dile getirdi. Tüm tarım makinelerinin Maschıo Gaspardo bünyesinde üretildiğini kaydeden Şiyak, firmada yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığını ancak insana dayalı bir üretim değil teknolojik bir üretim yapıldığını belirtti. Şiyak, “ 2013 yılında 60 bin adet tarım makinesi üretimi yapıldı. 2013 yılında yıllık ciro ise 450 milyon Euro oldu. Türkiye’de ithalatçı olmamıza rağmen lider firmalar arasındayız. Tüm tarım aletlerini üretiyoruz. Ancak toprak frezeleri ve toprak ekim makineleri satışında lideriz” diye konuştu.
Lider tarım makineleri üreticisi firmanın Türkiye Ürün ve Pazarlama Sorumlusu Şaban Şiyak’a mesir macunu hediye eden Manisa TSO Başkan Yardımcısı Adnan Erbil, işadamlarının son teknoloji üretim tesislerini görme fırsatı bulduklarını dile getirdi. Manisalı işadamları da ünlü tarım makineleri üreticisi fabrikayı ilgiyle inceledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir