MANİSA’DA OTİSTİK ÇOCUKLU AİLELERE PSİKOLOJİK DESTEK

03 Aralık 2014 Çarşamba, 11:45

MANİSA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Otizm Derneği işbirliğinde otistik çocuğu bulanan ailelere psikolojik terapi projesini başlattı. Otistik çocuğu bulanan ailelere, uzman psikologlar desteğiyle yardım verileceği açıklandı.

Otistik çocuk sahibi ailelerin yaşadığı psikolojik sorunlar Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü harekete geçirdi. İl Müdürlüğü ailelere psikolojik destek için proje başlattı. Manisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Şeranoğlu, otistik çocuğu bulunan ailelerin büyük sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. Şeranoğlu, “Engelli çocuklarla yaşamanın zorluklarını ancak yaşayan aileler biliyor. Çocuğu kabullenme, hayat sürme gerçekten çok zor. Desteğe ihtiyacı olan aileler için proje başlattık. Belli aralıklarla seanslar düzenliyoruz. Yıllardır aileler sorun içinde yaşıyor. Sorunlarla baş edemedikçe durum daha da zorlaşıyor. Bu terapilerle biraz olsun aileler rahatlayacak” dedi. En büyük sorunlarının engelli çocuğu kabullenememe olduğunu ifade eden Şeranoğlu, “Aileler çocukları engelli olduğu halde bunu kabullenemiyor. Çocuk 10 yaşına gelmiş olmasına rağmen aileler benim çocuğumda bir sorun yok diye düşünüyor. Ailenin bunu kabul etmesi için uzman desteği gerekiyor” diye konuştu.

Engelli çocuğu olan ailelerin çeşitli problemleri olduğunu belirten Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, ailelerin normal hayata adaptasyonda sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Engelli çocuğu olan ailelerin psikolojik travma yaşadığını dile getiren Konan, “Travmanın giderilmesi için psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Hem grup hem de bireysel terapiler yapılacak. Ailelerin yaşamını kolaylaştırmak adına desteğe hazırız” dedi. Özel çocuklarla yaşayan ailelerin toplumda dışlanmışlık duygusuna kapıldıklarını kaydeden Uzman Psikolog İrem Tüngür, ailelerin yalnızlık duygusundan kurtulmaları için çalışacaklarını dile getirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir