Manisa’da öğrencilere üzüm dağıtımı için çalışmalar sürüyor

19 Ocak 2015 Pazartesi, 18:40

MANİSA’da çeşitli kurum ve kuruluşlar; üzümünün tüketimini yaygınlaştırmak, çocukların sağlıklı beslenmesini katkı sağlamak amacıyla süt dağıtımının benzeri bir şekilde okullarda üzüm dağıtımı yapılması amacıyla başlatılan çalışmaların sürdüğü açıklandı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda; Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Yaşar Coşkun, Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ve Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ile buluşan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Manisa’nın üzümün merkezi olduğunu ancak bu unvanı yeterince kullanamadığını ifade etti. Okullarda süt dağıtımın yapıldığını hatırlatan Milletvekili Yurttaş, üzümün de dağıtılmasıyla birlikte hem öğrencilerin sağlıklı besleneceğini hem de Manisa üzümünün tüketiminin artacağını dile getirdi. Milletvekili Yurttaş, “Okul Üzümü Akıl Üzümü projesini bakanlığa sunduk. Üzümle ilgilenen tüm kuruluşların desteğini arıyoruz. Okullarda çocukların sağlıklı beslenmesi, beyni besleyen gıdaları tüketmeli çok önemlidir. 300 bin tona yakın üzüm üretimi yapan Manisa’nın bu değerinin daha çok tüketilmesi çok önemlidir. Türk insanı ortalama 250 gram üzüm tüketiyor. Üzümü sattığımız İngiltere’de tüketim 1.5 kilogramı buluyor. Haftada üç gün süreyle 50 gramlık paketler halinde üzüm dağıtıp ortalama 18 bin öğrenciye ulaşmayı istiyoruz” dedi. MTSO Başkanı Yaşar Coşkun, projeye sonuna kadar destek vereceklerini belirterek, bu tür faaliyetlerin artmasını diledi. Şehzadeler Belediye Başkanı AK Partili Ömer Faruk Çelik de ilçede çayın yanında üzüm projesini uygulayacaklarını belirterek, dağıtılacak üzümlerin paketlemesine başladıklarını açıkladı.

ÜZÜMLÜ MESİR DE YOLDA

Üzümün Manisa için önemli bir değer olduğunu ve tanıtımının yapılması gerektiğine dikkat çeken Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, geçmiş yıllarda üzümle ilgili yapılan projelerin yeterince başarılı olamadığını söyledi. Özkasap, “Üretimin bu kadar çok olup da tüketiminin bu kadar az olduğu bir ülke yok. Ticaret Borsası olarak ilk etapta okullara 20 bin paket üzüm dağıtacağız. 2014 yılında dünyaya 210 bin ton kuru üzüm sattık” diye konuştu. Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da üzüm tanıtımı için destek verdiklerini belirtip, “Üzüm ve Mesir Macunu Manisa’nın en önemli iki değeri. Dernek olarak kuru üzümlü mesir macunu çalışmalarımıza başladık. Bu hamle üzüm tüketimini de artıracaktır. Gerekli çalışmaların ardından special olarak tane tane mesir tadı ve üzüm tadını alacağınız bir ürün üreteceğiz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir