Son Dakika
12 Aralık 2017 Salı

Manisa’da güneş enerjisine talep arttı

03 Kasım 2016 Perşembe, 10:15

MANİSA’da 2014 yılında güneş enerji santrali kurmak için sadece 1 başvuru yapılırken, 2016’da sayının 58’e çıktığı açıklandı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik desteklerin arttığını ifade eden Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk, 1 megavatlık güneş enerji santrali kurmak için birçok kişinin kuruma başvuru yaptığını duyurdu. Temiz enerji üretimine dikkat çeken Öztürk, verimli tarım arazileri dışındaki alanlara güneş enerji santrali kurulumunu da teşvik ettiklerini belirterek, “Manisa güneşli gün sayısı ve güneş verimliliği açısından yüksek potansiyele sahip. Bu kapsamda da Manisa’da güneş enerjisi santralleri ile ilgili müracaatlar oldukça yoğun geliyor. Müracaatlarda hiçbir işlem başlamadan önce güneş enerji santrali kurmayı planlayanlar bir dilekçe ile bize başvuru yapıyor. Güneş enerjisi santrali kurulacak yerde saha incelemesi ve tarım alanının sınıf tespiti yapılıyor. Eğer güneş enerji santrali kurulması planlanan yer marjinal tarım arazisi ise süreç başlıyor. Mutlak tarım arazilerinde güneş enerji santrali yapılması baştan önlenmiş oluyor. Ovadaki arazilere güneş enerjisi santrali kurmak kesinlikle yasak” dedi.

Yoğun bir talep olduğunu dile getiren Öztürk, 2014 yılında güneş enerji santrali kurmak için sadece 1 başvuru bulunurken bu yıl içinde kuruma 58 başvuru geldiğini açıkladı. Öztürk, “Geçmiş yıllarda evlerin çatılarındaki paneller bile yasaktı. Daha sonrasında çıkan enerji verimliği yasaları ile güneş enerjisi teşvik edilmeye başlandı. Devlet destekleri var, kalkınma ajansları tarafından da destekleniyor. 2014’de bir kişi 3 hektarlık alanda güneş enerji santrali kurmak için başvurmuş. 2015’te 162 hektar alan için 33 başvuru yapılırken, 2016’da da 183 hektar alan için 58 başvuru geldi. Başvuru yapılan yerler içinden 173 hektar alana izin verdik” dedi.

KURUMLAR DA GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETECEK

Manisa’da organize sanayi bölgesindeki fabrikaların bir kısmı binaların çatılarına güneş enerji panelleri koyarak enerji üretirken, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile Şehzadeler ve Yunusemre belediyeleri de kalkınma ajanslarının desteği ile enerji maliyetlerini azaltmak ve temiz enerji sağlamak için proje hazırladı.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir