Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Manisa’da 20 milyon yıllık fosil ağaç ormanı

15 Kasım 2016 Salı, 19:26

MANİSA’da Yunusemre İlçesi Osmancalı Mahallesi’nde bulunan ve 20 ile 23 milyon yıl öncesinde oluştuğu düşünülen fosil ağaç ormanının turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Yunusemre’nin Yundağı Mevkii’ndeki Osmancalı Mahallesi yakınında bulunan fosil ağaç ormanı, arkeologları heyecanlandırdı. 20 ile 23 milyon yıl öncesinde oluştuğu düşünülen alanın benzerlerinin Midilli Adası ve Batı Karadeniz’de Bolu’da olduğu öğrenildi. Milyonlarca yıl önce oluşan fosil ağaç alanı, yerel yetkilileri de harekete geçirdi. Yunusemre Belediyesi’nin AK Partili Başkanı Mehmet Çerçi, alanı ziyaret ederek inceleme yaptı. Fosil ağaçların bulunduğu alanın çok değerli olduğunu dile getiren Çerçi, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) ile ortak çalışma yapacaklarını ve alanda araştırma, düzenleme çalışması yapılacağını duyurdu.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Türkiye’de ender bulunan alanın çok fazla bilinmediğine dikkat çeken Çerçi, alanı bilim adamları ve meraklıları için ziyarete açacaklarını belirterek, “Osmancalı Mahallesi’nin yanında bulunan fosil ağaç alanı Türkiye’de ender yerlerden biri. Bu bölgede hali hazırda basit bir gözle ya da herhangi birisinin dikkatiyle görülecek ciddi büyüklükte fosil ormanı mevcut. Yunusemre Belediyesi, alanın ziyaretçiler tarafından görülebilmesi ve hali hazırda toprak altında olan fosillerin dışarıya çıkarılabilmesi için AİGAİ kazı ekibiyle ortak çalışma yapmak üzere harekete geçti. Fosil orman ve fosil ağaçlar ilçemizin turizmine kazandırılacaktır. Ziyaretçilerimiz görmek isterlerse levhalarımız ile alanı hazır hale getireceğiz. Ziyaretçilerimizden alanda bulunan fosil taşlara zarar vermemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir