Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

26 Kasım 2014 Çarşamba, 11:07

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman başkanlığında yapıldı. Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıda Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, gündeme ve ekonomiye dair açıklamalar yaptı.

Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası açılışı ve TOBB Manisa Bülent Koşmaz Fen Lisesi temel atma törenlerini başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Manisa Ticaret ve Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun,, ‘TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla hizmet binamızın açılış törenini ve TOBB Manisa Bülent Koşmaz Fen Lisesi temel atma törenini gerçekleştirdik. Organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma ve odamız personeline teşekkür ediyorum. Gerçekten de organizasyon için büyük bir özveri ile çalıştılar. Hem hizmet binamızın, hem de Fen Lisemizin ilimize ve ülkemize tekrar hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.

Konuşmasında orta vadeli program ile ilgili görüşlerini açıklayan, ‘Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay 2015-2017 dönemini kapsayan orta vadeli program açıklandı. Programda yer alan birkaç istatistiki veriye değinmek istiyorum. Orta vadeli programa göre; büyüme bu yıl için yüzde 4’tü, yüzde 3.3’e çekildi. 2015’te yine yüzde 4 hedefi belirlendi.  Enflasyon hedefi bu yıl için yüzde 5.3’tü yüzde 9.4’e yükseldi. Bir önceki orta vadeli programda 2014 yılı için kişi başı gayri safi yurt içi hasıla 11.277 dolar idi, bu rakam bu yıl için 10.537 dolar olarak revize edildi. yüzde 6 civarında milli gelirimiz de bir azalma söz konusu. Açıklanan verilere baktığımızda hedeflerin tutmadığını hatta altında kaldığını görüyoruz. Rakamlar bize ülkemiz ekonomisinin büyümede zorlandığını gösteriyor’ diye konuştu.

Dünyada yaşanan ekonomik gelişmelere de değinen Başkan Coşkun, ‘Amerikan Merkez Bankası FED’in,  14 Eylül 2012 tarihinden bu yana sürdürdüğü tahvil alım programını 29 Ekim 2014 tarihi itibariyle sonlandırmasıdır. Şu an ki merak konusu ise faiz oranlarında ne zaman artırıma gideceği. Çünkü FED’in faiz artırımına ilişkin kararının piyasada yaratacağı dalgalanmaların önümüzdeki dönemde dış finansman ihtiyacı yüksek ekonomilerden biri olan ülkemiz üzerinde olumsuz yönde etkili olacağını öngörüyorum’ dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir