Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

01 Ekim 2014 Çarşamba, 10:21

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Eylül ayı olağan meclis toplantısı Bülent Koşmaz Hizmet Binasında yapıldı. Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündemde yer alan maddeler oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, güncel ve ekonomik konular hakkında meclisi bilgilendirdi. Konuşmasına dünya da yaşanan son gelişmelere değerlenerek başlayan Coşkun, ‘Ağustos ayında tatil ayları içerisinde olmamıza rağmen dünya konjektörü oldukça yoğundu. İsrail’in Filistin’e yağdırdığı bombalar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik müdahaleleri ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yaptırım kararları. AB’nin lokomotif gücü olan Almanya’dan daralma verileri gelmesi, Dünyanın en büyük 3. ekonomisi olan Japonya’nın tam %6,8 oranında küçülmesi yaşananlar arasından dikkat çekenleriydi. Ülkemiz açısından baktığımızda ise Ağustos ayında en önemli gündem cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Ahmet Davutoğlu Başbakanlığındaki 64. hükümetin kurulması oldu. Bu yeni dönemin milletimiz için hayırlar getirmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ediyoruz. Umuyoruz ki uzunca bir zamandır geri planda kalan Ticaret ve Sanayi Dünyasının ihtiyaçları, Dünya rekabetinin gerektirdiği yapısal reformlar gerçekleştirilerek karşılanır’ dedi.

Ek Hizmet Binası ve yapım çalışmalarına başlanan Manisa TOBB Bülent Koşmaz Fen Lisesi hakkında meclisi bilgilendiren Başkan Coşkun, ‘Ek hizmet binamızın yapımı için tüm ihaleleri tamamladık. 4 firmada kontrolörlüğümüz altında şu ana kadar uyum içinde çalışıyorlar. İş planlarını biz hazırlıyor ve sürekli koordine ediyoruz. Zor olanı seçtik ancak odamızın menfaatleri bunu gerektiriyordu. Burada bila bedel çalışan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, ihale komisyonunda görev alan ve ihalelerde bizlerle birlikte olan tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Bildiğiniz gibi bütün inşaatları tamamlamak için, meclisimizce varlıklarımızdan herhangi birisinin satışı yapılmadan, 7.000.000 TL’ye kadar kredi kullanılarak ilerlenmesi yönünde karar alınmıştı. Bu kredinin 2.000.000 TL’lik kısmını da yine en uygun faiz oranını veren Ziraat Bankasından kullandık. Bir de Büyükşehir’e kiralanacak bina ile ilgili bir teminat konusu vardı. Burada hukuk müşavirliğimizden görüş aldık sözleşmemiz gereği; kiralanan, kiralandığı gibi teslim edilmek zorunda. Karşımızdaki de bir kuruluş, ortadan kaybolma gibi durumu yok. Fotoğraflı, mahal listeli yer teslimi yapacağız. Kiralama sonunda da, kiralandığı şekilde teslim almak konusunda hukuki hakkımız baki kalacak. İnşallah 2015 yılının başında hem üyelerimize hem de Manisa’mıza bir güzel bina daha kazandıracağız. Böylece, Manisa’nın Büyükşehir Belediyesi ve en köklü ilçelerinden birisi olan Şehzadeler’in belediyesi mülkiyeti Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na ait binalarda vatandaşımıza hizmet veriyor olacak’ diye konuştu.

Konuşmasına torba yasada yer alan oda aidat borçları ile ilgili düzenlemeye de değinerek sürdüren Başkan Coşkun, ‘Bildiğiniz gibi 11 Eylül 2014 tarihli mükerrer resmi gazetede torba yasa yayınlandı. Yasada üyelerimizin aidat borçlarına indirim ve taksitlendirme uygulaması fırsatı çıktı. Üyelerimizin 11 Eylül 2014 tarihinden önce odaya ödemesi gerektiği halde ödememiş oldukları, 2014 yılı Ekim ayında ödemesi gereken aidat 2. taksit dışındaki tüm aidat borçları yasa kapsamında yasanın geçici 18. maddesi ile düzenlenen uygulamadan yararlanılabilmesi için en geç 1 Aralık 2014 tarihine kadar odamıza dilekçe ile başvurulması gerekiyor. Kapsama giren aidat borçlarına ilişkin 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkındaki kanuna göre hesaplanmış gecikme zamları silinecek. 11 Eylül 2014 tarihine kadar yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak yeni bir tutar hesaplanacak. Ödenmesi gereken toplam meblağın tamamının, en geç 1 Aralık 2014 tarihine kadar dilekçe ile başvurularak, 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmesi halinde, toplam tutara yüzde 10 oranında erken ödeme indirimi de uygulanacak. Ödeme taksit ile de yapılabilecek. Yine en geç 1 Aralık 2014 tarihine kadar dilekçe ile başvurulması ve taksit seçeneği talep edilmesi halinde, meblağ sekiz eşit taksit halinde ödenebilecek. Birinci taksit için son ödeme tarihi 31 Aralık 2014 olacak. Kalan miktar 3’er aylık dönemler halinde yedi taksitte tamamlanacak. Taksitlerden herhangi birinin öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde, uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar anapara borcundan düşülecek ve kalan borç için 6183 sayılı kanun uyarınca gecikme zammı işletilmeye devam edilecek. Bunun dışında torba yasada çeşitli kurum borçlarına da yapılandırmalar geldi. Bu durumdan da yararlanabilecek bir çok üyemiz mevcut. Bu nedenle, kanunun uygulanması ile ilgili olarak 14 Ekim günü bilgilendirme toplantısı yapacağız’ dedi.

Odanın iç yönerge taslak çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü, ayrıca Manisa’da yatırım rehberi projesini de bayramdan önce müracaatının yapılacağını dile getiren Başkan Coşkun, ‘Geçtiğimiz ay iç yönerge ile ilgili görüşmüştük. Bu konuda çalışmalarımıza hız verdik. Yönergede 4 faslımız var ilk ikisini tamamladık kalan ikisini de hızla ilerletiyoruz. Taslak tamamlanınca sizlere sunacağız. İnşallah 2015 yılından itibaren odamız çalışmalarını bu iç yönerge kapsamında yürütüyor olacak. Manisa’da Yatırım Rehberi adlı projemizin müracaatını Zafer Kalkınma Ajansına bayram öncesi yapacağız. Manisa ilindeki tüm oda ve borsalarla ortak bir çalışma yürüterek başvurumuzu hazırladık. Umuyoruz %100 hibe desteği ile bu projeyi de hayata geçireceğiz’ diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir