Manisa BİMER’e 20 bin 560 başvuru

16 Ocak 2015 Cuma, 19:46

MANİSA Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şehriban Yıldırım; geçen yıl bünyelerindeki Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER), işe yerleştirme, sağlık, eğitim, maddi yardım, emeklilik gibi konulardaki sorunlarına çözüm arayan 20 bin 560 kişinin başvuru yaptığını açıkladı.

Manisa Valiliği’nde BİMER’den sorumlu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şehriban Yıldırım; başvuruların genellikle maddi yardım, işe yerleşme, emeklilik, sağlık, eğitim ve tüketici sorunları konularında yapıldığını belirtti. Yıldırım, “2014 yılında yapılan başvuruların 1951’i hiçbir işlem yapılmamış şekilde beklerken, 17 evrak ilgili kurumlara sevk edilmek için beklemede. 17 bin 717 evrak ilgili kurumlara sevk edildi ve 776 evrak ise işlem yapılıp sonuçlandırıldı. 101 evrak ise geçersiz sayıldı” dedi. BİMER’in işleyişiyle ilgili bilgi veren Yıldırım, “Alo 150’ye yapılan aramalar sonrası vatandaşın kişisel bilgileri ve müracaatının konusu elektronik ortama kaydedilir. Daha sonra kayıt altına alınan bu müracaat, Valilik’teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir. Gönderilen müracaat ilgili Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve başvuru sahibine cevap verilir. ‘Alo 150’ numarasına yapılan müracaat herhangi bir bakanlığı veya başbakanlığı ilgilendiriyorsa söz konusu başvuru ilgili valilikte görevli halkla ilişkiler personeli aracılığı ile sistem üzerinden Başbakanlığa ya da ilgili Bakanlığa gönderilir. Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat bakanlık yetkilisi tarafından ilgili birime sistem üzerinden gönderilerek sonuçlandırılır ve vatandaşa cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir” dedi

BİMER’in gereksiz yere meşgul edilmemesini isteyen Yıldırım, bu durumun gerçek ihtiyaç sahiplerine gerektiği şekilde ve zamanında hizmet verilmesini engellediğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir