MAGNESİA’DA MEME KANSERİ ETKİNLİĞİ

20 Kasım 2015 Cuma, 16:43

Forum Magnesia Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğinde Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından meme kanserine dikkat çekilmesi amacıyla etkinlik düzenlendi.
Manisa Forum Magnesia AVM’de Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kadınlarda sıkça görülen ve erken teşhis konulamadığı takdirde büyük ölçüde ölümlere neden olan meme kanserine dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Forum Magnesia AVM’nin birinci katında kurulan stantta uzman doktorlar tarafından kadınlara dağıtılan broşürlerle meme kanseri ve erken teşhisin önemi anlatıldı. Etkinliğe katılan Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerin, hareketsiz yaşam tarzının kansere davetiye çıkardığını söyledi. Tay yaptığı açıklamada, “Kanserler giderek ölüm nedenleri arasında en üst sıralarda yer almaya başladı. Bu ölüm nedenleri arasında 2. sırada gelecekte birinci sırada yer alması öngörülüyor. Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseri. Meme kanseri önlemek için de en basit en pratik yöntem erken tanı konması. Eğer erken tanı koyabildiğiniz zaman basit tedavilerle tamamen iyileştirme şansınız var. Erken tanı koyabilmeniz için de 40-69 yaş grubundaki kadınlarımızı 2 senede bir mamografi taraması yapmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığı böyle bir tarama programı başlattı. 40-69 yaş grubundaki bütün kadınları mamografi çekimi yaparak meme kanseri yönünden taramasını yapıyoruz” dedi. Yaklaşık 2 ay önce açılan Manisa Şehzadeler Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde mamografi çekimi yapılabildiğini sözlerine ekleyen Tay, “Diğer kanser taramaları da burada yapılıyor. Bu gün de bu etkinlikle vatandaşlarımızın bu konudaki dikkatini çekmek duyarlı hale getirmek kadınların Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verilen bu hizmetleri talep eder duruma getirmek. Bu konuda bilgilendirmek amacıyla etkinlik düzenliyoruz. Belediyeler bize destek veriyorlar. Bu yıl sonuna kadar da tamamlanması planlanan bir hayır severimiz tarafından bir kamyon bağışlandı müdürlüğümüze. Mobil mamografi cihazını da hizmete sokmuş olacağız. Bu durumda bir çok yere biz kendimiz giderek mamografi çekimlerini yapacağız” diye konuştu.
Ayrıca Manisa Forum Magnesia AVM’deki etkinlikte İzmir Zumba Dansı Eğitmeni İskender Yüksel, Pelin Çevik ve Nursen Akat öncülüğünde 20 kişilik dans grubu meme kanserine dikkat çekmek amacıyla gönüllü olarak dans gösterisi yaptı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir