KORUYUCU AİLELERE EĞİTİM

23 Eylül 2014 Salı, 16:27

MANİSA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, mevcut 44 koruyucu aile ile sırada bekleyen 28 koruyucu aileye çocuklara yönelik yaklaşımları ve bakımları konusunda eğitim verdi.

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, mevcut koruyucu ailelere ve koruyucu aile olmak için sıra bekleyen ailelere 9 günlük eğitime başladı. Eğitimlerin 22 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında kendi kurumları içerisinde verileceğini dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, eğitimlere 44 koruyucu aile ile koruyucu aile olmak için sırada bekleyen 28 ailenin katıldığını dile getirdi. Eğitimin verilmesindeki amaç hakkında bilgi veren Konan, “Eğitimlerdeki amaç bizden çocuk alıp koruyucu aile olan vatandaşlarımızın hem bu çocuklara, hem de kendi çocuklarına yönelik yaklaşımları, onların eğitimi ve bakımları ile ilgili olarak onların beklentilerine cevap verebilmeleridir. Kurum olarak onlardan beklentilerimiz konusunda neler yapılması gerektiği ile ilgili görüş alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.

Bir çocuğun yetişebileceği en iyi ortamın aile ortamı olduğunun altını çizen Konan, aile ortamındaki sevginin çok ayrı olduğunu dile getirdi. Koruyucu ailelerin toplumun birer kahramanları olduğunu dile getiren Konan, “Sevgi içerisindeki bir aile ortamında yetişen bir çocuğun geleceği daha parlaktır. Bir çocuğa koruyucu ailelik yapmak kolay bir iş değlidir. Çünkü onu kendi ev ortamına alıştıracaksın ve evin diğer bireyleriyle kaynaştıracaksın. İşte eğitimlerimizde çocuğun koruyucu aile ortamında adaptasyonunu sağlanması konusunda yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla eğitimler veriyoruz. Eğitimlerimizde ‘Merhaba’, ‘Hazırım’, ‘Birlikteyiz’, ‘İki Ailelik’, ‘Güvenli Bağ Kurma’, ‘Yaşam Düzeni’, ‘Beceri Kazanma’, ‘Travma’, ‘İstismar’ ve ‘Bağımlılık’ başlıkları altındaki konuları inceliyoruz” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir