KESK hükümeti eleştirdi

19 Ağustos 2015 Çarşamba, 17:29

KESK Manisa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Manisa Şube Başkanı Zeynel Kaplan, 2016-2017 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde kamu emekçilerinin taleplerinin dinlenmesi gerektiğini belirterek, hükümetin toplu sözleşme masasını oyalama masası olarak gördüğünü öne sürdü.

KESK Manisa Şubeler Platformu, 17 Ağustos Pazartesi günü yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 5’inci oturumunu değerlendirmek için bir toplantı düzenledi. Eğitim-Sen Manisa Şube’sinde yapılan açıklamada KESK Manisa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Sağlık Emekçileri Sendikası(SES) Manisa Şube Başkanı Zeynel Kaplan, toplu sözleşmenin müzakere yapılarak hazırlanması gerektiğini söyleyerek “Hükümet toplu sözleşme masasını bir oyalama masası olarak görmekten vazgeçmelidir. Bizler görüşmeler başladığından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gayri ciddi tekliflerini, teklifleri sunduktan hemen sonra görüşlerimizi dahi almadan masayı terk etmesini şaşkınlıkla izliyoruz. Toplu sözleşme bir müzakere masasıdır ve söz konusu o masa kamu emekçilerinin haklı mücadelesi ile bedeller ödenerek kurulmuştur. Biz Memur Sen hükümetle paslaşsın, bir tiyatro oynar gibi adeta insanların aklıyla alay edercesine kamu emekçilerini satan sözleşmeler imzalasın diye o toplu sözleşme masasını kurmadık. Ne geçici Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın, ne de geçici hükümetin yandaş sendikasının böyle davranmaya hakları yoktur” diye konuştu.

TALEPLERİ SIRALADI

KESK’in Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili taleplerinden de söz eden Kaplan, “Bizler sadaka gibi sunulan yüzdelik zam tekliflerini, ‘Yüzde 4 verelim olmadı yüzde 5 verelim’ gibi gayrı ciddi teklifleri kabul etmiyoruz. Bizler, insanca yaşayacak bir temel ücret talep ediyoruz. Ek ödemelerimizin emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz. 2014 yılı kayıplarımızın telefi edilmesini istiyoruz. Gelir vergisi dilimlerine ilişkin maaşlarımızın asgari ücret miktarına denk gelen kısmı için vergi kesintisi yapılmaması, arta kalan kısmı için de en alt orandan vergi alınmasını talep ediyoruz. 4/C’liler başta olmak üzere tüm sözleşmelilerin kadroya alınmasını talep ediyoruz. İşyerlerinde darbe dönemlerini aratmayan mobbing, sürgünler ve baskılara maruz kalıyoruz, bu konuların toplu sözleşmede bizleri koruyacak şekilde ele alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“GREVSE GREV, MİTİNGSE MİTİNG”

KESK Dönem Sözcüsü Kaplan açıklamasında Kamu-Sen ile Memur-Sen’e seslenerek, “Bir toplantıya yüzde 4+4 teklif ederek masadan kaçarak, diğer toplantıda kamu çalışanlarıyla alay edercesine yüzde 5+4 diyerek Memur Sen’i de yanına alarak adeta bir tiyatro oynayarak bir yere varamazsınız. Buradan Kamu Sen ve Memur Sen’e çağrı yapıyoruz. Gelin haklarımız için masayı zorlayıcı tarzda bir mücadeleyi birlikte verelim. Son toplu sözleşmede Eş Genel Başkanımızın ifadesiyle söyleyecek olursak: Grevse Grev, Mitingse Miting. Gelin birlikte olalım güçlü bir mücadeleyi yükseltelim” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir