Hasan Çebi Amerika Ziyaretini Tamamladı

04 Ağustos 2014 Pazartesi, 13:00

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Hasan Çebi, 18 Temmuz’da gittiği Amerika ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.

Türkiye ve Manisa’nın gıda, tarım, hayvancılık alanlarındaki profili, Manisa tarımının tanıtımı, dünyadaki yeri, gıda işlemesi ve teknolojileri konusunda Nevada ve Kaliforniya’da konferans veren İl Müdürü Çebi, kongre sonrası Kaliforniya eyaleti San Francisco – Albany’de bulunan USDA- ARS (Amerikan Tarım Bakanlığı) gıda teknolojisi, bitkisel ve hayvansal üretim tesislerini ziyaret ederek, birtakım incelemelerde bulundu.

ABD ziyareti sürecinde Çebi’ye Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Heperkan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Uysal eşlik etti.

USDA WRRC merkezinde yer alan akademisyenler ve araştırmacılarının yoğun ilgi gösterttiği seminer sonrası merkez Direktör yardımcısı Dr. Christopher Carter yönetiminde, katılımcı Manisa Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, ve Ege Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölümünden Prof. Dr. Harun Reşit Uysal tarafından, araştırma geliştirme konulu laboratuar incelemeleri, duyusal panel değerlendirmeleri yapılarak, araştırma ortaklığı toplantılarında görüş alışverişinde bulunuldu. Direktör Howard Zhang ile Celal Bayar Üniversite yönetimi arasında Momerandum Anlaşması imzalandı.

10 günlük Amerika ziyaretinin çok verimli geçtiğini ve Amerika’da uygulanan tarım sistemini yakından inceleme fırsatı bulduklarını ifade eden Çebi, “ABD’nin prestijli bilimsel kongre/konferans organizatörü ve yayınevi OMICS grup tarafından yıllık olarak düzenlenen FOOD TECHNOLOGY-2014 Kongresinde Manisa tarımının dünyadaki yerini, gıda işlemesi ve teknolojilerini tanıtma fırsatı bulduk” dedi.
Nevada ve Kaliforniya eyaletlerinde vermiş olduğu sunumun ardından teknik gezilere de katıldığını belirten Çebi, “San Francisco – Albany’de bulunan gıda teknolojisi, bitkisel ve hayvansal üretim tesislerini ziyaret ederek, ABD ve Türk tarımı arasındaki faaliyetleri değerlendirme fırsatı bulmuş olduk. Katıldığımız bu teknik geziler neticesinde tarım ve hayvancılık alanlarındaki son gelişmeleri yakından takip ederek, birtakım incelemelerde de bulunduk” dedi.

Konferans sonrası plaketini alan Çebi, 28 Temmuz’da Türkiye’ye dönüş yaptı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.