Gördes Halısı Kitaplaştı

19 Ağustos 2014 Salı, 09:36

CELAL Bayar Üniversitesi Öğretim üyesi Doç Dr. Ertan Gökmen’in 1.5 yıllık çalışması sonucunda Gördes halısı, ‘Osmanlı Dönemi Gördes Halıcılığı’ isimli kitapla ölümsüzleşti.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Gökmen’in hazırladığı ‘Osmanlı Dönemi Gördes Halıcılığı’ adlı eser, CBÜ Manisa Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yayınlandı. Bu çalışma ile Gördes halıcılığı ilk kez kitaplaştırılmış oldu.

Kitap için 1.5 yıllık bir çalışma yaptığını dile getiren Doç. Dr. Ertan Gökmen, kitabın 262 sayfadan oluştuğunu ve 200 adet basıldığını dile getirdi. Kitabın içeriği hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ertan Gökmen, “Gördes, dünya halı literatüründe önemli bir yere sahiptir. Çünkü halı dokumada kullanılan düğümlerden biri ‘Gördes Düğümü’, diğeri ise İranlılara ait ‘Sine Düğümü’ olarak bilinir. Belgelerde yer alan bilgiler, Osmanlı döneminde Gördes’de yoğun bir halı dokumacılık faaliyetinin bulunduğunu gösterir. Dokunan halılar pek çok resmi ve özel binaların tefrişinde kullanıldığı gibi, Medine’de XIX. yüzyıl sonlarına kadar Gördes halısı ile tefriş edilmiştir. Bunun yanında Gördes halılarından biri, Amerikan Cumhurbaşkanına ait Crown Palace’nin kabul salonuna milli sanatımızın güzel bir örneği olarak gönderildi. Eserde ayrıca devletin halı üretimindeki rolüne, hazine tarafından yapılan teşvik ve yardımlara, XIX. yüzyıl ortalarındaki Gördes halıcılığının durumuna, üretim faaliyetine dahil olan kurumların, tüccarların ve üreticilerin faaliyetlerine, Gördes halıcılığı aleyhine olan faaliyetlere, Gördes halılarının kullanıldığı yerlere, üretim faaliyetinin nasıl organize edildiğine, yetkililerin ve ilgili kurumların bu konudaki görevlerine, gönderilen halıların boyutlarına ve sayılarına dair bilgilere yer verildi” diye konuştu.

Kitapta Osmanlı halı dokuma kültürüne de yer verdiğini söyleyen Doç. Dr. Ertan Gökmen, çalışmalarında Başbakanlık Osmanlı Arşiv belgelerini kullandığını dile getirdi. 200 adet basılan kitabın çeşitli üniversitelere, kütüphanelere ve valiliklere gönderileceğini ifade eden Gökmen, Gediz Nehri içinde bir kitap hazırladığını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.