Gıda sektörünün sorunları tartışıldı

26 Mart 2016 Cumartesi, 16:51

MANİSA’nın Salihli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), sektörel anket ve analizlerinden 11’insini, gıda sektöründe faaliyet gösteren 4’üncü Meslek Grubu üyelerine yönelik gerçekleştirdi.

Salihli TSO, her üç ayda bir farklı bir sektörü ele aldığı anket ve analiz çalışmalarından 11’incisini gıda sektörüne yönelik ve 69 üyeyle bire bir görüşme yaparak gerçekleştirdi. Üyelerin sorunlarını not edildi, iletişim bilgilerini güncellenerek üye profilini çıkarıldı. Yapılan toplantıda sinevizyon eşliğinde 69 üyenin verdiği cevapların ışığında hazırlanan rapor ayrıntılı olarak sunuldu. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Başkan yardımcıları Taner Kalay ve Günay Topkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Abidin Alpaslan, Meclis Başkan Yardımcısı Ali Rıza Manav, SGK Müdürü Aynur Ölgün, İŞKUR Müdürü Huriye Özcan, Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı İsa Özkaya, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Yazka, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilisi Duygu Saraç ile sektör temsilcileri ve kurum yetkilileri toplantıya katıldı.

YİNE AYNI SIKINTI

Anket değerlendirmesinde gıda sektörünün de diğer sektörlerde olduğu gibi kalifiye eleman konusunda sıkıntı çektiği ortaya çıktı. Gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerin ağırlıklı olarak lise ve ilkokul mezunu olduğu, büyük bölümünün 1-5 kişi arasında personel çalıştıran işletmelerden oluştuğu, ağırlıklı olarak 10 yılın üstünde faaliyet süresine sahip köklü firmalardan meydana geldiği anlaşıldı. Gıda grubu üyeleri, satış ve pazarlama konusunda okullardan nitelikli eleman yetişmediğini, lise mezunlarını kendilerinin yetiştirdiğini anlattı. Üyeler en uç noktalara kadar yayılan ulusal zincir marketlerin bakkallara ve yerel marketlere yaşama şansı tanımadığından yakınarak, AVM yasasının uygulamaya konmasını istedi. Kasaplar ve market sahipleri, üreticiden yüzde 1’e aldıkları ürünü, satarken yüzde 8 KDV uygulandığı için fiyat farkı oluştuğunu, bu konuda bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu ifade etti. Üyeler ayrıca İŞKUR’un işbaşı eğitiminden pazarlamacıların da yararlandırılmasını, SRC belgesi için her ay sınav düzenlenmesini, hijyen kursu açılmasını istedi.

ÇALIŞMA FAYDALI

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, üyelerin sıkıntılarını yerinde tespit etmeyi amaçlayan bu sektörel değerlendirme çalışmalarının büyük ilgi gördüğünü belirterek, daha önce toprak sanayi, sağlık, hayvancılık gibi 10 sektörden sonra kalabalık bir üye portföyüne sahip gıda grubunu yerinde ziyaretlerle incelediklerini anlattı. Sorunsuz üye profili yaratmaya yönelik olarak uyguladıkları yollardan biri olan bu çalışmanın sonuçlarını kurumların temsilcileriyle birlikte tartışmanın büyük yararı olduğunu anlatan Yüksel, sorunların çözümüne yönelik her türlü öneriye açık olduklarını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir