Çerçi: Manisa 8 Eylül 1922’de Küllerinden Yeniden Doğdu

07 Eylül 2014 Pazar, 15:03

Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, 8 Eylül Manisa’nın Kurtuluşunun 92.yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Çerçi, Yunusemre Belediyesi olarak gerçekleştirilecek olan ‘Kurtuluş Gecesi’ne tüm Manisalıları davet etti.

Başkan Çerçi’nin mesajı şöyle: “Ege’nin en çalışkan, en üretken insanlarının bulunduğu ilimiz, işgal yıllarında düşman saldırısına maruz kalmıştır. Tarihin her döneminde bir yıldız gibi parlayan ilimiz 3 yıl süren Yunan işgali sırasında en karanlık günlerini yaşamıştır. Binlerce insanımız işgalde şehit düşmüş, halk Yunan zulmünden kaçarak Spil Dağı’na sığınmıştır. Tarihi bazı kaynaklara göre Manisa kentinde 11.000 evden sadece 1.000’i ayakta kalmıştır. Onlarca cami ve tarihi yapı yerle bir edilmiştir.”

MANİSA HÜRRİYET VE BARIŞIN DEĞERİNİ İYİ BİLİR

92 yıl önce maddi zenginlikleri ile tarihi ve kültürel varlığının büyük kısmını kaybeden Manisa’nın bu nedenle hürriyetin ve barışın değerini en iyi bilen illerden biri olduğuna dikkat çeken Çerçi, “Çalışkan ve hoşgörülüdür Manisalılar… Dünyanın en değerli ovalarından birine sahip bu coğrafyanın hakkını vermeyi, her türlü ürünü üretip değer oluşturmayı çok iyi bilir. Manisa, tarih boyunca birçok işgale uğramış, yakılmış ve yıkılmıştır. Ancak her defasında küllerinden yeniden doğmayı başarmıştır. Manisa, yaşadığı işgal acılarından kurtuluşunun haklı sevincini yaşamaktadır. Bu vesileyle Manisalıların ‘Kurtuluş Bayramını’ kutluyorum. Güzel yurdumuzun parçası olarak 2023 yürüyüşünde barış ve kardeşlik paydasında kenetlenmiş olarak güçlü, güvenli ve ümitli yarınlar diliyorum.” diye konuştu.

MANİSA’DA KURTULUŞ GECESİ

8 Eylül Pazartesi günü ‘Kurtuluş Gecesi’ düzenleyeceklerini hatırlatan Başkan Çerçi, “Manisamızın kurtuluş etkinlikleri kapsamında Yunusemre Belediyesi olarak bir gece organize ettik. Altı yöreden halk dansları gösterilerinin yanı sıra halk müziği konseriyle vatandaşlarımıza renkli bir program hazırladık. Gün boyunca lokma ikramımız olacak. Program sonunda çocuklara çeşitli hediyeler vereceğiz. Vatandaşlarımıza da Türk Bayrağı dağıtacağız. Tüm Manisalıları 8 Eylül Pazartesi saat 20.30’da Magnesia arkasındaki alanda düzenleyeceğimiz Kurtuluş gecesine bekliyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir