CBÜ, üç liseyle sosyal ve bilimsel işbirliği yapacak

08 Aralık 2015 Salı, 16:04

MANİSA İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’yle (CBÜ) Manisa Fen Lisesi, Manisa Güzel Sanatlar Lisesi ve Manisa Spor Lisesi’ni kapsayan ‘sosyal ve bilimsel işbirliği’ protokolü imzaladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’ndeki protokol imza törenine CBÜ Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akış, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş, Manisa Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Yılmaz Sertdemir ve Manisa Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Doç. Dr. Harun Çoban katıldı.

Protokole göre, liselerin ihtiyaç duyabileceği hizmet içi eğitim, eğitimin alt yapısının iyileştirilmesi, öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim öğretim desteği sağlanması konularında üniversite tarafından uygun görülen şartlarda uzmanlık desteği sağlanacak. Bu kapsamda üniversite öğretim elemanlarınca söz konusu liselerde taraflarca uygun görülecek koşullarda veri toplanabilecek ve araştırma yapılabilecek. Lise öğrencilerinin üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret etmesine ve birimlerde bulunan laboratuarların kullanılmasına üniversite tarafından uygun görülen şartlarda imkan tanınacak. Üniversitede ortaöğretime yönelik fen ve matematik alanları öğretmen yetiştirme programlarında öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi derslerine devam eden öğretmen adaylarının, stajlarını taraflarca belirlenecek kapsam ve koşullarda söz konusu liselerde yapmasına imkan verilecek. Lise öğrencileri ve öğretmenleri, üniversite kütüphanesinden kitapları yerinde inceleyerek veya masrafı kendilerince karşılanmak suretiyle fotokopi çektirerek yararlanabilecek. Üniversite öğretim üyeleri tarafından taraflarca uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda liselerin öğrencilerine ders verilecek. Söz konusu liselerde bilim eğitimini geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmalarda oluşturulacak komisyonlara üniversite tarafından uygun görülen şartlarda personel desteği sağlanacak. Lise öğrencilerinin, üniversitenin düzenleyeceği bilim, spor ve kültürel etkinliklere katılmasına ve uygun görülen etkinliklerde üniversiteden liseye konuşmacıların gelmesine imkan sağlanacak. Üniversite ve söz konusu liseler tarafından ulusal veya uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak proje önerileri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlara birlikte proje sunulması hususlarında taraflarca uygun görülen çerçeve ve kapsamda işbirliği yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığının talebi dahilinde üniversite ve lise arasında bilim eğitimi alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla mühendislik ve uygulamalı bilim eğitiminin geliştirilmesi, lise öğretim programlarının uluslararası akreditasyonu gibi çalışmaların yanı sıra, bu konulara katkıda bulunabilecek insan kaynağının yetiştirilebilmesi için lise ve üniversite arasında işbirliği yapılacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir