Son Dakika
16 Aralık 2017 Cumartesi

Büyükşehir’den Çok Anlamlı Etkinlik

21 Kasım 2016 Pazartesi, 15:54

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi’ adlı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte çocukların toplumdaki yeri ve cinsiyetlerinin herhangi bir üstünlük konusu olmadığı örnekleriyle anlatıldı. Etkinlikte ayrıca çocuklara, yaşadıkları her türlü olguyu anne-babaları ve öğretmenleriyle paylaşmaları gerektiği vurgulandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi’ adlı etkinlik düzenlendi. Kreş Sorumlusu Başak Ustamehmetoğlu ve öğretmenler de etkinlikte hazır bulundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kreşi’nde düzenlenen etkinliğin konuşmacılığını Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Tuğçe Başdemir yaptı. Çocukların toplumdaki yerlerini bilmelerini sağlayacak etkinlikte Psikolog Tuğçe Başdemir çocuklarla sohbet ederek, onların dünyalarının yakından tanınmasını ve yaşadıkları her şeyi anne-babalarıyla öğretmenlerine anlatmaları gerektiğine dikkat çekti.

Çocukların Dünyasını Bilmek Gerekiyor

Büyükşehir Belediyesi Kreşi’nde eğitim gören çocuklarla yakından ilgilenen Uzman Psikolog Tuğçe Başdemir, “Bu etkinliği düzenlenmemizin amacı çocuklarımızın dünyasını daha iyi tanımaktır. Sanatsal etkinlikler ve drama aracılığıyla toplumsal cinsiyet kavramını onlarla paylaştık. Çocuklar ile oynadığımız oyunlar onların rol modelleri ve rol modelleri ile kurdukları ilişkileri konusunda sahip oldukları zihinsel temsillerini anlamamıza yardımcı oluyor. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu atölye çalışması ile çocuklarımızın öncelikle iletişim kanallarını iyi bilmeleri gerektiğini onlara öğrettik. Öğretmenlerimizin çocuklarla iletişiminde de önemli olan aşamaları öğretmenlerimizle paylaştık. Cinsiyet kavramının ortaya çıkaracağı olumsuz noktalar üzerinde durduk” diye konuştu. Uzman Psikolog Tuğçe Başdemir, “Büyükşehir Belediyesi’nin de cinsiyet ayrımı yapmadan kadın personellerine önemli görevler verdiğini çocuklarımıza örnek gösterdik” diye konuştu.

Onlar Bizim Evlatlarımız

Büyükşehir Belediye Kreşi Sorumlusu Başak Ustamehmetoğlu da Kreş’te yer alan çocuklarla tek tek ilgilendiklerini ve onlarla sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti. Ustamehmetoğlu, “Çocuklarımız burada hem öğreniyor hem de eğleniyor. Onların burada okul öncesi dönemlerinde temel becerileri ve sosyalleşmeleri adına elimizden geleni yapıyoruz. Onlar bizlerin de evlatları” diye konuştu.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir