Bu proje hayat kurtarır

13 Ocak 2015 Salı, 17:42

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) TIP Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi ve Sağlık İl Müdürlüğü işbirliğiyle “Hayata El Ver’ sloganıyla düzenlenen proje çerçevesinde vatandaşlara ilkyardım eğitimi verileceği bildirildi.

CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. İsmet Topçu, CBÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Keleş ve İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret edip, Hayata El Ver Sağlık Eğitim Projesi hakkında bilgi verdi. Kampanya sözcüsü Prof. Dr. Gönül Keleş konuşmasında, projenin tüm illerde hayata geçtiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın projeye büyük destek verdiğini söyledi. Projenin Türkiye’de Resüsitasyon Derneği, Anestezi Derneği ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile yürütüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Keleş, projenin amacının toplumda ilkyardım bilincini yaygınlaştırmak ve vatandaşlara ilk yardım eğitimi vermek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Keleş, “Kampanyamızın vermek istediği mesaj şu. Mesela bir yakınımız kalp krizi geçirdiğinde hemen 112 Acil Servis’i çağırırız. Ancak sağlık ekibi gelene kadar bizim de yapacağımız şeyler olabilir. Acil bir müdahale gerekebilir. Belkide bizim ilk yapacağımız acil müdahale kalp krizi geçirenin hayatını kurtarabilir. Bu sadece kalp krizi ile sınırlı değil, birçok acil müdahale gereken vakalar içinde geçerli. Bu nedenle gönüllü vatandaşlarımızın hepsine ilkyardım eğitimi vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Hayata El Ver Sağlık Eğitim Projesi çerçevesindeki eğitimlerin şu an da planlandığını dile getiren Prof. Dr. Keleş, “İlk eğitimimizi 15 Ocak Perşembe günü geniş bir katılımla Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde vereceğiz. İlk etkinlikte projenin amaçları, hedefleri, nasıl işleyeceği konusunda bilgilendirmeler yapacağız. Daha sonra ani kalp durmaları nedir, neler yapılmalı konularında uzman arkadaşlarımız eğitim verecek. Bu eğitimler sadece vatandaşlarımız için değil, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm personel içinde geçerlidir” diye konuştu.

Vali Erdoğan Bektaş, Manisa’ya başlayan sağlık eğitim kampanyası çerçevesinde toplumun ilk yardım konusunda daha da bilinçleneceğini dile getirerek, “Bazı zaman bazı vakalara vatandaşlarımız bilinçsizce müdahale ediyor. Yani eğer hasta o anda kurtulacaksa, yapılan bilinçsiz müdahale ile vaka daha ağır hale geliyor. Bu proje ile toplumumuzdaki ilk yardım konusundaki farkındalığı daha da artırmış olacağız. Proje ile ilk yardım konusunda bilinçli bir toplumun temellerini atmış olacağız. Unutmayalım ki bilinçli olarak yapılan ilk müdahale karşımızdakinin hayatını kurtarabilir. Valilik olarak projeye gereken destek neyse vereceğiz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Vali Bektaş ile projenin yürütme ekibiyle fikir alışverişinde bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir