BAŞKAN ÇERÇİ’DEN AHİLİK HAFTASI MESAJI

22 Eylül 2014 Pazartesi, 12:09

22-28 Eylül tarihlerinde Kutlanan ‘Ahilik Haftası’yla ilgili açıklama yapan Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, “Ahilik, ticaret ve diğer mesleki alanlarda dayanışmaya dayalı güzel ahlakı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü pekiştiren olgudur. Ahilik kültürünün yaşatılması şarttır” dedi.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi’nin ‘Ahilik Haftası’yla ilgili açıklaması şöyle: “22-28 Eylül tarihlerinde Kutlanan ‘Ahilik Haftası’ milletimizin bin yıla dayanan Anadolu’daki varlığı içerisinde yer alan köklü geleneklerinden biridir. Ahilik geleneği; akıl, bilim ve ahlak prensipleriyle donatılmış, sevgi, kardeşlik ve dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültürdür. Bu geleneğin en önemli vurgusu, ticaret ve diğer mesleki alanlardaki dayanışmayı ön plana çıkarmasıdır. Ahilik; Dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı ön görür ve öğütler.” dedi.

AHİ DEMEK KARDEŞ DEMEKTİR

Ticari hayatın hızla değiştiğini, bu hızlı büyümenin esnaflık kültürünü ve çalışma prensiplerini değiştirdiğini ifade eden Başkan Çerçi sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahi Evran’ın esnaf ve sanatkârlarına miras bıraktığı ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması şarttır. Bu durum hem ekonomik gelişme açısından, hem de demokrasinin yerleşmesi ve sosyal barışın yaygınlaşması açısından önemlidir. Bilindiği üzere ‘Ahi’ Arapça bir kelime olup, ‘kardeşim’ demektir. Adeta; ‘Ey Allâh’ın kulları kardeş olunuz’, ‘Müslüman Müslüman’ın kardeşidir’ hadîs-i şeriflerinden ve ‘Mü’minler birbirleriyle ancak kardeştirler…’ ayet-i kerimesinden vücut bulmuş bir müessesedir. Bir yandan çağdaş dünya ile bütünleşme çabalarını sürdürürken, bir yandan da milli kimliği oluşturan değerleri korumaya çalışan, milletimizi birbirlerine yakınlaştıran ve insanlar arasında dayanışma kurulmasını sağlayan Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerlerdir. Bu vesileyle Manisa esnaf ve sanatkarının Ahilik Haftasını içtenlikle kutluyor, herkese işlerine kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir