Başkan Çelik, esnaf ve sanatkarı dinledi

05 Aralık 2014 Cuma, 15:53

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, seçim döneminde verdiği sözü tuttu. Manisa’daki oda başkanlarını bir araya getirerek, Esnaf ve Sanatkarlar Danışma Meclisi’ni kurdu. Meclisin 3 ayda bir toplanarak, esnaf ve sanatkarın sesi olacağı belirtildi. Oda başkanlarını tek tek dinleyen Başkan Çelik, “Esnaf ve sanatkarımızı şehrin yönetiminde figüran değil, aktör haline getireceğiz, bu şehri hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

Şehzadeler Belediyesi yine bir ilke imza atarak Esnaf ve Sanatkarlar Danışma Meclisi’ni kurdu. 15 oda başkanı Saruhan Otel’de düzenlenen kahvaltı organizasyonunda bir araya gelerek, esnaf ve sanatkara ait sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in başkanlık ettiği toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Ulus Kotluca, Ahmet Songüler, Süleyman Çoban, Zabıta Müdürü İsmail Çiftçi, Başkan Danışmanları Bilal Demir, Haşim Yener Bilir ve Ahmet Baydar ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter de katıldı. Kuruluş aşamasındaki sancılı dönemi atlattıklarını belirten Başkan Çelik, Şehzadeler Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları ve hayata geçirilen projeleri değerlendirdi.

“ESNAF TOPLUMUMUZUN SİGORTASIDIR”

Esnaf ve sanatkarın temsilcileri ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Çelik, “30 Mart seçimleri öncesi tüm sivil toplum kuruluşlarımızı şehrin yönetiminde bir figüran değil, aktör haline getireceğimizi; bu bağlamda da Esnaf ve Sanatkarlar Danışma Meclisimizi etkin hale getireceğimizi söylemiştik. Kuruluş çalışmalarının ardından meclisimizle ilk kez bir araya geliyoruz. Bundan sonra da belirlediğimiz periyotlarda bu toplantıları yapmaya devam edeceğiz. Amacımız havasını birlikte soluduğumuz güzel şehrimize en doğru hizmetleri yapabilmektir. Esnaf ve sanatkarımızın söyleyeceği sözleri dikkate almak, bu şehri hep birlikte yönetmektir. Esnaf toplumumuzun sigortasıdır. Esnafımızın iş yeri memleket meselelerinin rahatlıkla konuşulduğu birer sosyalleşme mekanlarıdır. Bu nedenle esnaf ve sanatkarlarımızı son derece önemsiyoruz. Toplantının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bugünkü toplantımıza tüm oda başkanlarımızın katılması beni ayrıca memnun etti. Bu birlikteliğimizin bozulmamasını diliyorum” dedi. Başkan Çelik, Hurdacılar Odası Başkanı İbrahim Taban’ın mazereti nedeniyle katılamadığını dile getirdi.

“BU BİRLİKTELİK BİZİ MUTLU ETTİ”

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ise, “Yeni kurulan belediyelerimizin kuruluş çalışmalarını tamamladıktan sonra hedefe ulaşacağına, Manisa’nın çıtasını yükselteceklerine  inanıyorum. Değerli belediye başkanımızın böyle bir toplantı organize etmesi hepimizi çok mutlu etti. Biz de esnaf ve sanatkarın sorunlarına belediyemizle el ele verip çözüm bulmak istiyoruz. Biz paylaşımdan bölüşmeden yanayız. Manisa için alınacak kararlar öncesinde dönüşü olmayan bir yola girmemek için bilgilendirilmek ve fikirlerimizin alınmasını istiyoruz. Bu konuda bize destek olacağınıza, bu birlik ve beraberliği sürdüreceğinize eminiz” dedi.

Birliğe bağlı oda başkanları ise düşüncelerini şu şekilde ifade etti;

Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, “Şehzadeler Belediyemizin yapacağı hizmetlerde her zaman yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Böyle bir toplantıda bizleri bir araya getirerek, düşüncelerimize önem verdiği için geçmişten bugüne her konuda bize destek veren Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e çok teşekkür ediyorum. Şehzadeler Belediyesi’nin çıtasının her geçen gün yükseldiğini görmekteyiz. Bu konuda kendisini ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli, “Bugün bir ilki yaşıyoruz. Bütün oda başkanlarımızın yüzündeki memnuniyeti görebiliyorum. Bizi bir araya getiren Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi. Şehir içi taşımacılığın zorluklarından  bahseden Enli, Başkan Çelik’ten şoför esnafı adına destek istedi.

Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ünlübaş, “Üç dönemdir oda başkanlığı görevi yapıyorum. Belediye başkanları genelde seçim öncesi gelip halimizi hatırımızı sorar, seçildikten sonra kapımızı çalmaz, fikrimizi sormaz. İlk kez böyle bir danışma meclisimiz oldu. Bu nedenle başkanımız Ömer Faruk Çelik’e canı yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Ruhsat sorunu çözüldüğü için teşekkür eden Ünlübaş, ruhsatsız olan yerlerin denetlenmesini istedi.

Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Adem Yüküm, “Elektrik tesisatçılarımız üzerine korsan ve seyyar çalışmamız hala devam ediyor. İyi bir sonuç elde edemedik. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz. Ruhsat sorununun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Burada sağladığınız birlik ve beraberliğin devam etmesini diliyorum” dedi.

Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Böyle bir meclisin içinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duydum. İnsanı seven, sevdiğini hissettiren, ibadeti hizmet sayan bir belediye başkanımız olduğu için çok şanslıyız. Esnaflar olarak zabıta müdürümüz ve çalışanlarından da son derece memnunuz.  Size ve ekibinize ne kadar teşekkür etsek azdır” diye konuştu.

Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Mehmet Üzen, “Devlet millet ele ele bir yöneticilik anlayışı istedik ve bunun ilk adımını burada gördük. Tüm oda üyelerim adına Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Üzen, çanakların merkezi sisteme dönüşümü ile ilgili uygulamanın devam etmesini, ruhsat dışı meslek yapanların önlenmesini istedi.

Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Narin, “Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e esnaf ve sanatkar adına çok teşekkür ediyorum. Esnaf odası başkanı olarak kendisini heyecanla izliyorum. Yaptığı işleri takdirle karşılıyorum. Başarılarının devamını temenni ediyorum”  dedi.

Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Halil Kırlı, “Ruhsat konusunda biraz daha kolaylık sağlanmasını istiyoruz. İnşaatların devam etmesinin esnafımıza canlılık getireceği düşüncesindeyiz. Şehzadeler Belediyesi için küçük sanayi sitesinde yer ayrılmasını istiyoruz. Bir şehirde küçük sanayinin olması esnaflar açısından kolaylık sağlayacaktır” dedi. Kırlı, Başkan Çelik’in yapacağı yurtdışı gezilerine oda başkanlarının da davet edilmesini istedi.

Manisa Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin, “Belediyemizle ilgili hiçbir sorun yaşamadık ama yetki boşluğundan kaynaklanan bazı sıkıntılarımız oldu. Ruhsat harici faaliyetlerin mesleğimizi çok etkilediğini gördük. Bu anlamda desteklerinizi bekliyoruz. Esnaf ve Sanatkar Danışma Meclisinin olumlu sonuçlar doğuracağına eminiz. Bu birlik ve beraberliği sağladığınız için teşekkür ediyoruz”  dedi.

Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, “Manisa’da eğitim gören üniversite öğrencilerinin İzmir’e gitmesi bizim için büyük bir sorun. Bu konu esnafımızın kanayan yarası haline gelmiş durumda. Ev fiyatları çok yüksek. İmar ve turizmle ilgili sorunlar var. Bu konuda acil olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor. Projelerinizi bu yönde şekillendirmenizi istiyoruz” dedi. Akyüz, Başkan Çelik’e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, “Böyle bir toplantıda yer almak beni çok mutlu etti. Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’in bize her konuda destek olduğunu, hep yanımızda olduğunu herkese söylüyorum. Zabıta Müdürümüz İsmail Çiftçi de bizi ziyaret ediyor, zaman zaman istişarelerde bulunuyoruz. Desteklerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Motorlu Araçlar Tamircileri Odası Başkanı Ahmet Ülke, “Başkanımıza bizi bir araya getirerek, sorunlarımızı dinlemesi, fikirlerimizi alması için ricada bulunmuştuk. O da sözünü tuttu, bizi kırmadı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sıkıntılarımızı dosya halinde zabıta müdürümüze sunduk, mecliste de değerlendirilmesini rica ediyoruz” diye konuştu.

Marangozlar Odası Başkanı Zeki Apak, “Şehzadeler’in yanına bir de güler yüz belediyesini eklemek gerekiyor sanırım. Tüm ekibinizle birlikte güler yüzlü olmanız bizi çok memnun ediyor. Bizim sıkıntımız daha çok döşemeci ve parkecilerin ruhsatlarının olmaması ile ilgili. Böyle bir kahvaltıda bizleri ağırladığınız ve düşüncelerimizi önemsediğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Seyyar Tuhafiye ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Dalkara, “Seçildiğiniz günden bu yana Şehzadeler Belediyesi’ni en güzel şekilde kurduğunuz için çok teşekkür ediyorum. En büyük sorunumuz seyyarlar. Oda ve belediyenin uyumlu çalışması sonucunda seyyarlarla mücadele konusunda  başarı sağlayabiliriz. Bu birlik ve beraberliği sağladığınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Terziler Esnaf Odası Başkanı Naci Kömüldaş, “Sayın Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e sorunların çözümü noktasında fikirlerimizi önemsediği için çok teşekkür ediyorum, bu toplantıların devamını diliyorum. Esnaf ve Sanatkar Danışma Meclisimizin hayırlar getireceğine eminim” dedi.

Sorunları tek tek not aldığını belirten Başkan Çelik, oda başkanlarına katkılarından ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. Esnaf ve Sanatkar Danışma Meclisi’nin üç ayda bir toplanmasına karar verildi.

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir