Başkan Çelik Dünya Engelliler Günü’nü kutladı

02 Aralık 2014 Salı, 12:19

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladı. Belediye bünyesinde engelli koordinasyon masası kuracaklarını belirten Başkan Çelik, “Engelli hizmetlerinin önem ve önceliğini arttırarak, daha sistemli hale getiriyoruz” dedi.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile bir mesaj yayımladı. Başkan Çelik mesajında şu ifadelere yer verdi; “Şehzadeler ailesinin hizmetine talip olduğumuzun ilanı sayılan seçim beyannamemizde engelli kardeşlerimizi pozitif ayrımcılık yapacağımız risk grupları arasında saydık ve stratejik planımızı bu doğrultuda hazırladık. Kuruluş halinde bir belediye olmamıza rağmen engellilerimizle iletişim ve hizmette bir kusurumuz olmadığını düşünüyorum. Dünya Engelliler Günü münasebetiyle de olsa engelliler hakkında düşünmenin hepimiz için ufuk açıcı kanaatindeyim. Asıl engelin engelsizlerin oluşturduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Örneğin; engelli rampasına arabasını kim park ediyor, kaldırıma masasını, tezgahını kim atıyor, apartman girişine engelli rampasını kim koymuyor, engelli arabasının sığmayacağı asansörü kim yapıyor ve buna kim ruhsat veriyor? Tabi ki engelsiz olanlar. Oysa bu hayatta hepimiz birbirimize muhtacız ve birbirimize hizmetle mükellefiz. Engellilerin engelsizler üstündeki kul hakkını kimse unutmasın, herkes bu hakkın tahsil edileceği o büyük günü hatırlasın” diye konuştu.

“ENGELLİ KOORDİNASYON MASASI KURUYORUZ”

Şehzadeler Belediyesi bünyesinde engelli koordinasyon masası kuracaklarını belirten Başkan Çelik, “Şehzadeler Belediyesi olarak engelli hizmetlerinin önem ve önceliğini arttırarak, daha sistemli hale getiriyoruz. Bu çerçevede Şehzadeler Belediyesi Engelli Koordinasyon Masası’nı kuruyoruz ve iletişim teknolojilerinden yararlanarak “Burada Engellendim” uygulamasını başlatıyoruz. Belediyemizin tüm birimlerine engelli haklarını yakından takip etme ve bunu engelli koordinasyon masası yardımıyla aylık periyotlarla değerlendireceğimiz bir sistem hazırlıyoruz. Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin hazırladığı projelere öncelik veriyor, sosyal ve kültürel uygulama programımızı engelli kültürünün gelişmesini sağlayacak şekilde revize ediyoruz. Bütün bu uygulamaları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bir genelgeyle başlatıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir