BAKKALLARIN RUHSAT SORUNUNA ÇERÇİ’DEN ÇÖZÜM

04 Kasım 2014 Salı, 21:15

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Bakkallar Odası’nın yaklaşık 15 yıldır devam eden sorununu çözüme kavuşturuyor. Yıllardır iskan ruhsatı olmayan yapılarda faaliyet gösteren, elektrik ve su gibi hizmetlerden faydalanabilen ancak belediye tarafından iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilmeyen esnafa, kanun kapsamında kolaylık sağlanacak.

Bakkallar Odası Başkanı Mehmet Ünlübaş ve oda üyeleri Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’yi ziyaret etti. Ziyarette Ünlübaş, odanın yıllara dayanan sorununu dile getirdi. Ünlübaş, yaklaşık 15 yıldır bazı esnaflarının iskan ruhsatı olamadığı için işyeri ve tekel ruhsatı da alamadığını belirtti. Bunun sonucunda da kaçak sigara satışının arttığını ifade eden Ünlübaş, Başkan Çerçi’den sorunun çözümü konusunda destek istedi.

Başkan Çerçi ise ziyarette sorunun çözümü için İmar ve Şehircilik Müdürü Saniye Altay ve Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar ile Bakkal Odası’nı bir araya getirerek bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucunda her iki müdürlüğünün talepleri göz önünde bulundurularak sıkıntının çözülebileceği ve gerekli çalışmaların bir an önce yapılacağı kararı alındı.

“YILLARIN BİRİKİMİ OLAN SORUNU ÇÖZECEĞİZ”

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “İmar Müdürlüğümüz ve Zabıta Müdürlüğümüzü ilgilendiren sorunlara hep beraber değindik. Bakkallar Odası’nın bazı üyelerinin iskan ruhsatı allamamış yapılarla ilgili odanın 2004 yılı öncesinden beri süre gelen bir sorunları var. Ancak 2004 yılı öncesinde yapılan bu yapıların elektrik ve su bağlantısı yapılmış olup belediye tarafından iş yeri ruhsatı verilmemiş. Dolayısıyla bazı esnaflarımız bu konuda mağdur edilmişler. Başka kurumlarda sözleşme yapması durumunda bu ruhsat da onlara gerekmiş iş yeri açma ve çalıştırma belgeleri olmadığı için mağdur edilmiş esnaflarımız var. Bu esnaflarımızın sorunlarını çözmek için değerli dostumuz Mehmet Ünlübaş ve oda üyeleri bizlere bu sorunu ilettiler. Biz de arkadaşlarımızla bu sorunu değerlendirdik. Kanun ve yönetmelik çerçevesinde bu sorunun çözülebileceği kanaatine vardık. İnşallah bu sorunlarını çözeceğiz. Önümüzdeki günlerde esnaf arkadaşlarımız gerekli evraklarla beraber imar müdürlüğümüze müracaatlarını yapacaklar. İncelemeler sonucu Zabıta Müdürlüğümüz tarafından da iş yeri açma ve çalıştırma belgesi verilecek. Yılların birikimi olan bu sorunu da çözmüş olacağız” dedi.

“BİZİ HERKES DİNLİYOR AMA ÇÖZÜM ÜRETMEK ÖNEMLİ”

Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’ye duyarlı davranışından dolayı teşekkür eden Bakkallar Odası Başkanı Mehmet Ünlübaş, “Bakkallar Odamızın 10-15 yıldır süre gelen bir sorunu vardı. İmar iskan ruhsatı olamadığı için tekel ruhsatı da olmuyor. Bunun yanında Tarım İl Müdürlüğü’nün işletme belgesi de olmuyor. Bakkalın eli kolu bağlı, ruhsatı olmayan yerlerde de kaçak sigara satımı da ortaya çıkıyor. Bunun için bu sorunun önüne geçilmiş olacak. Hem de kangren olmuş bir yeri kesip atmış olacağız. Belediye Başkanımıza ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Sağolsunlar bizi dinlediler. Bizi herkes diliyor ama çözüm üretmek önemli” diye konuştu.

“KANUN KAPSAMINDA ÇÖZÜLECEK”

İmar ve Şehircilik Müdürü Saniye Altay konu ile ilgili olarak “2004 yılı öncesi yapılan yapılarla ilgili kanunun bize verdiği bir yetki var. Her bina yerinde yapılmışsa elektrik ve su gibi hizmetlerden faydalanıyorsa imar planının şartlarına da uygun ise bu tarz binalara imara uygunluk yazısı verebiliriz. Bunun sonucunda gerekli incelemelerin ardından iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatını alabilirler” şeklinde konuştu.

Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar ise “Bazı büfe ve marketlerimizde iş yeri ruhsatları olmadığından dolayı sıkıntılar vardı. İskan ruhsatlarını ve yapı kullanma izinlerini aldıktan sonra iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatlarında problem olmayacaktır. Biz de Zabıta Müdürlüğü olarak esnafımıza bu konuda destek olacağız. Her anlamda tekel maddeleriyle ilgili problemleri de çözmüş olacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir