AVUKATLARDAN MESLEKTAŞLARININ ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ

30 Aralık 2014 Salı, 20:53

MANİSA Barosu Başkanı Zeynel Balkız ve üyeleri, adliye binası önünde açıklama yaparak, avukatlara yönelik saldırıları protesto etti. Son olarak Gaziantep’te bir meslektaşının öldürüldüğünü hatırlatan Baro Başkanı Balkız,  Avukatlık Kanunu’nun yenilenmesini talep etti.

Gaziantep’te avukat İsmail Akkaya’nın öldürülmesine tepkilerini göstermek için Adliye Sarayı önünde bir araya gelen Manisa Barosu’na üye avukatlar, geçmiş yıllarda hayatını kaybeden avukatları da andı. Ölen avukatlar anısını saygı duruşunda bulunan grup adına Baro Başkanı Av. Zeynel Balkız, basın açıklaması yaptı. Bu yılın avukatlar için üzüntülü geçtiğini dile getiren Balkız, şunları söyledi:

“2014 yılını avukatlara ve hukuka yapılmış saldırılarla sonlandırıyoruz. Bu yıl içinde ve önceki saldırılarla hunharca şehit edilen avukat arkadaşlarımızı saygı ile anıyoruz. 2009 yılında baromuz avukatı merhum Özcan Akçiçek, 2012 yılında Afyon Barosu avukatı merhum Hüseyin Burhan Hayran, 2014 yılında Adana Barosu avukatı merhum Yüksel Pişkin’in acılarının tazeliği henüz yüreklerimizde kaybolmamıştır. Son olarak meslektaşımız, güzel insan, İsmail Akkaya’nın bürosunda öldürülmesi bizleri oldukça sarstı” diye konuştu.

“TOPLUM KUTUPLAŞIYOR, İNSANLAR SİLAHLANIYOR”

Yargıda güvenin giderek düştüğünü söyleyen Baro Başkanı Balkız, “Toplum kutuplaşıyor, insanlar silahlanıyor. Şiddet eğilimli psikopat sayısı da maalesef giderek artıyor. Yargıya güven iyice düşüyor” dedi.

Hastalıklı kişilerin de kendilerine en yakın, en ulaşılabilir gördükleri yargı mensubu olan avukata şiddet uyguladığını anlatan Balkız, “Bununla mücadele, ancak gerçekçi ve kapsayıcı bir bakış açısıyla mümkün olabilir. Hakim ve savcılar, avukatı kurucu unsur olarak görecek; saygıyla yaklaşacak; odasından kovmaya, ayakta durma cezaları vermeye kalkışmayacak. Meslek onurumuza aykırı davranışlar devam ederse gerekli tepkiler yükselerek devam edecektir. Bize saygısız davrananları, hakim ve savcılıktan ayrıldıktan sonra aramızda görmek istemiyoruz. Bunun için de bütün hukuk yollarını kullanmaya kararlıyız” diye konuştu.

“AVUKATLIK KANUNU YENİLENSİN”

Avukatların, hakim ve savcılar gibi hukuki koruma kapsamında olması gerektiğini söyleyen Baro Başkanı Zeynel Balkız, “Avukatı koruyamayan bir hukuk sisteminde hukukun üstünlüğünden bahsedilemez. Bu güvenceyi sağlayacak yeni bir Avukatlık Kanunu kaçınılmazdır. Yeni bir avukatlık kanununun yasalaşması yerine torba yasalarla mesleğimizi ilgilendiren temel konuların, avukatlık mesleğini yapılamaz hale getirdiğini görüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir