ALAŞEHİR’DE KURUMSALLAŞMA İÇİN İLK ÇALIŞTAY YAPILDI

13 Aralık 2014 Cumartesi, 17:52

MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’nde, belediyenin kurumlaşma çalışmaları kapsamında ilk çalıştay geniş katılımlı olarak yapıldı. Çalıştayda ilçenin in sorunları, gelişme potansiyeli ve belediyeden beklentiler olmak üzere üç konuda davetlilerin fikir ve düşünceleri alındı.

Alaşehir’de belediyenin geçen 1 Haziran’da başlattığı Kurumsallaşma Proji kapsamındaki çalışmalar kapsamında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü bildirildi. Bu kapsamda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ilk çalıştay Şelale Restoran’da yapıldı.

Kurumsallaşma çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, “Eleştirileri dikkate alarak onlardan faydalanmak seçilmişlerin ve idarecilerin temel ödevidir. İçinde yaşayanlar olarak tüm katılımcılarımızın eleştiri, fikir ve önerilerini öğrenmek ve dinlemek istiyoruz. Burada ortaya konulan sorun ve çözüm önerilerinin uygulanacağını bilmenizi isterim. Çalıştaydan çok ciddi öneriler gelmesini bekliyorum” dedi. Başkan Karaçoban, konuşmasının ardından katılımcıların eleştiri ve önerilerini daha rahat dile getirebilmeleri için çalıştaydan ayrıldı.

Alaşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Sami Çeltikoğlu kurumsallaşma çalışmalarından hem kurum içi hem de kurumun dışarıya yansıyan yönü itibariyle çok iyi sonuçlar almaya başladıklarını belirtip, “Burada bir Alaşehir mozaiği var. Bu mozaiğin görüş ve düşüncelerinden faydalanmak istiyoruz. İlkler hep zordur ama biz el ele bu zorluğun üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştayda katılımcıların Alaşehir’in sorunları, Alaşehir’in gelişme potansiyelleri ve belediyeden beklentiler olmak üzere 3 konudaki fikir ve düşüncelerinin alınmasına geçildi. Her bir masada oturanlar bir grup olarak belirlendi ve üç konudaki çok sayıdaki şikayet, öneri ve taleplerinin yanı sıra Alaşehir’in gelişme potansiyelleri konusundaki değerlendirmeleri alınarak kayda geçirildi.

Çalıştayı yöneten İnovasyon Merkezi Kurucusu Suat Özçağdaş, çalıştaya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Yaptığımız çalışma bilimsel bir çalışmadır. Türkiye’nin siyaseti katılıma pek açık değil. Ancak burası Alaşehir için önemli bir grup. Çünkü burada toplumun çeşitli kesimlerinin temsilcileri var. Gün boyu yaptığımız çalışmaların belediyenin kurumsallaşması ve yönetimi adına çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Mahalle muhtarları, sivil toplum örgütlerinintemsilcileri, ilçedeki kurumların amir ve müdürleri çalıştayda, görüş ve önerilerini gruplar halinde yazılı olarak belirledikten sonra, her masadan bir görevli grup adına tespit edilen sorunları ve önerileri dile getirdi. İnovasyon kurucusu Suat Özçağdaş, genellikle otopark, ısınma,doğalgaz, kaldırım işgalleri, konut ihtiyacı, SİT sorunu, turizm alanında eksiklikler, kültür sarayı, yaş üzümde dolandırıcılığın önlenmesi için hal kanunu uygulamalarının yapılması, içme suyu sıkıntısı gibi temel sorunlar öne çıktı. Belirlenen sorunlar ve önerilerin tamamını kayıt altına aldığı, bunların teker teker değerlendirilerek çözümler üretileceğini belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir