AKP’DE 10 AĞUSTOS ÇATLAĞI

14 Ağustos 2014 Perşembe, 11:48

AK Partide 10 Ağustos çatlağı; Tanrıverdi’den il teşkilatına veryansın!
Kimse kendisini kandırmasın
AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi 30 Mart yerel seçimleri ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Manisa İl Teşkilatının başarısız olduğunu savunda ve teşkilatın ‘oy arttırdık’ şeklinde yaptığı açıklamaları yersiz bulduğunu söyledi. Tanrıverdi, “Genel merkezimiz seçim sonuçlarını değerlendiriyor. 2015 Genel Seçimlerinde zafere ulaşmamız için gerekeni genel merkezimizde yapacaktır” dedi.
Ferdi Uzun
AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın “Manisa’da AK Parti başarısız olmuştur” açıklamasıyla aynı düşüncede olan Hüseyin Tanrıverdi “Genel Başkan ve Başbakanımızın birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmesi büyük memnuniyet uyandırdı. Ancak biz Manisa olarak yine boynumuz bükük kaldık. Kendisine karşı görevimizi yine yapamadık. Seçim için çalışmayan ve görevli olduğu halde ortada olmayan arkadaşlarımızın alınan sonuçta büyük sorumluluğu var. Hemşerilerimizin burada hiçbir suçu günahı yok” dedi.
Komik buluyorum
İl teşkilatının ’30 Marta seçimlerine göre oylarımız arttı’ şeklindeki açıklamasını komik bulduğunu söyleyen Tanrıverdi, “Biz 2011 seçimlerinde Manisa’da yüzde 47 gibi bir oy oranına sahip olmuşuz. Şimdi ise bu oran yüzde 46 oldu. Oy oranımızda bir düşüş olduğunu görüyoruz. Bu sonucu yerel seçimlerle kendi içinde kıyas ettiğimiz zaman yüzde 48 Ekmelettin İhsanoğlu, yüzde 46 Recep Tayyip Erdoğan oy almış. Ararımızda 2 puanlık bir açık var. Yerel seçimlerde Ekmelettin İhsanoğlu cephesi yine Manisa’da çatıyı oluşturmuştu. Onlar da 10 Ağustos’ta seçimlerde Ekmelettin dese de oyunu düşürdüğünü görüyoruz Yerel seçimdeki oy oranının yüzde 10 artışını dikkate almak başarılı olduğunuz anlamına gelmez” diye konuştu.
Bu sadece bir tesellidir
İl teşkilatının 10 ağustos sonuçları karşısında kendi kendisini teselli ettiğini savunan Tanrıverdi, “Dolayısıyla Manisa teşkilatı olarak kendimizi başarılı ilan etmek kendimizi avutmaktan başka bir şey değil. Bu anlamda elbette Genel merkezimiz ilgili arkadaşlarımız bu sonuçları değerlendiriyor. Bu değerlendirmeler sonucunda 10 ay sonra yapılacak olan genel seçime ciddi bir hazırlık yapılması gerekir. Biz oyumuzu 10 Ağustos’ta yerel seçime oranla yüzde 10 arttırdık demek ancak kendi kendimize yalan söylemektir bir tesellidir. Çünkü çatı cephesi yerel seçimde yüzde 39 oy alırken 10 Ağustos’ta yüzde 48 oldular. Onlarda yüzde 9 oyunu arttırdı. Aynı şekilde bizde yüzde 37’den yüzde 46’ya yükseldik. Oran artışı bana göre eşit. Biz bunu yerel seçimle kıyas ettiğimizde aslında bir oy kaybımızın olduğu görülüyor” şeklinde konuştu.
Arıza olduğu aşikardır
“İl Teşkilatında revizyon gerekir” diyen Tanrıverdi, “Üst üste başarısız sonuçlar alan bir teşkilatın kendini muhasebe etmesi ve gerekeni yapması lazım. Ben olayları takip ettim. Yerel seçimler sonucunda kaybettikten sonra herkes ‘Aday güçlü değildi, Aday isabetsiz’ şeklinde açıklamalar yaptı. O zaman 10 Ağustos sonuçlarına baktığımızda Cumhurbaşkanı adayımız da mı isabetsiz oluyor? Yerel seçimlerde aramızda 2 puan fark vardı, başbakanın aday olduğu bir seçimde aramızda yine iki puan fark var. Aday veya farklı mazeretlerin arkasına sığınarak kimse ayıbını eksiğini örtmeye kalkmasın. Genel merkezinde her zaman seçim sonuçlarını değerlendirir ve gerekli adımları atacaktır. Bu noktada beceriksiz ve ihmali olan kimse gerekeni genel merkez söyler. İkinci seçimde de başarı yakalayamayan bir teşkilatta büyük bir arıza olduğu aşikardır” dedi.
10 Ağustosun hesabını veremezler
Manisa’da yerel seçim ve 10 Ağustos seçimlerinin sonuçlarına bakarak kimsenin kendisini kandırmaması gerektiğini belirten Tanrıverdi son olarak şunları söyledi: “Burada sevinilecek bir durum yok. Ülkemiz adına sadece ilk turda Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine sevinelim yeter. Biz Manisa olarak kendisine katkı sağlayamadık. Burada ben il başkanı olsam bugün görevi bırakmıştım. Çünkü iki seçimde de başarısız oldular. ‘Biz seferden sorumluyuz zaferden değil’ diyen bir teşkilat zaten başarısız olur. Bir seçim daha olsa yine başarısız olacaklar. Ağlanacak halimize gülmek bize yakışmaz. Yerel seçimde adayı beğenmeyip çalışanlar bugün 10 Ağustosun hesabını veremezler.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir