4-C’LİLERE İŞ GÜVENCESİ FİİLEN YÜRÜRLÜKTE

30 Aralık 2014 Salı, 14:00

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan 4-C’li personelin her yılsonunda yaşadığı ‘İlişik kesme’ korkusunun artık yaşanmayacağını söyledi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Sofuoğlu, “İkinci dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında ve Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK)’nda ısrarla gündeme getirdiğimiz iş güvencesine sahip olması ve her yıl sözleşme imzalanması uygulamasına son verilme talebimiz fiilen ve hukuken hayata geçti. Bu kapsamda; 2014 yılında imzalanan hizmet sözleşmeleri 31.12.2014 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bir başka ifadeyle 4-C’li personelin yılsonu ilişiği kesilmeyecektir. 6552 sayılı kanunla yapılan değişiklikle Konfederasyonumuzun 4-C’lilerin sürekli istihdamı talebini karşılamıştır. Bu çerçevede bu kanunla 657 sayılı kanunun 4-C maddesi kapsamında yapılan değişiklikle geçici personeli yaşlılık ve malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilecektir. Bu doğrultuda Bakanlar Kurulu karar taslağı Başbakanlığa sunulmuştur. 4-C’li personel 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere son kez sözleşme imzalayacak ve bu sözleşme yaşlılık ve malullük aylığına hak kazanıncaya kadar istihdamlarına esas teşkil edecektir. Toplu sözleşme ve KPDK’da ısrarlı ve karalı duruşumuz 4-C’li personelin ilişiklerinin kesilmesine neden olan uygulamayı sona erdirmiş ve bir anlamda fiilen iş güvencesinin hayata geçirilmesini sağlamıştır” diye konuştu.
Sofuoğlu ayrıca 4-C’li personelin izin haklarına ilişkin mağduriyetlerinin giderilmesine ve kadro taleplerine yönelik girişimlerinin sürdüğünü belirterek, “4-C’li personelin hak ve taleplerine yönelik mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir