“20 YIL SONRA PİŞMAN OLMAMAK İÇİN HESAP YAPIN”

14 Ekim 2014 Salı, 10:39

MANİSA Mimarlar Odası Başkanı Atilla Efendioğlu, kentte eski binalar nedeniyle sağlıksız bir yapılaşma olduğunu belirterek, acil olarak yeni imar planının hayata geçirilmesini istedi. Kentsel dönüşümde de hatalar olduğunu kaydeden Efendioğlu, kentin genişleme alanının dar olduğunu belirterek, mevcut arazilerin en verimli şekilde kullanılmasıyla sağlıklı bir kentleşme olabileceğini vurguladı.

Manisa Mimarlar Odası Başkanı Atilla Efendioğlu, Mimarlar Haftası boyunca kentin yapılaşmasını gözden geçirip daha iyi kentleşme için rota belirleyeceklerini açıkladı. Efendioğlu, amaçlarının sağlıklı kentler ve mutlu kentler yaratmak olduğunu belirtip, Manisa’da sağlıklı bir kentleşme olduğunu söylemenin mümkün olmadığını ifade etti. Efendioğlu, “Manisa’nın yeni yerleşim birimlerindeki yapılaşma günümüz şartlarını karşılayan bir kentsel dokuya sahip. Ama merkez için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Şehir için daha yaşanabilir olunması için kentsel dönüşüm hamlesi başlatıldı. Ancak kentsel dönüşümde de büyük sıkıntılar var. Aradan seçilen bir apartmanı kentsel dönüşüm adı altında yıkıp yeni bir bina yapıyoruz. Ama bu problemlerin çözümü olmuyor. Bunun yerine ada bazında düzenlemeler yapılmalı” dedi.

İmar planını beklediklerini kaydeden Efendioğlu, yerel yöneticilerle görüştüklerini ve modern bir yapılaşma için birlikte çalışmak istediklerini söyledi. Efendioğlu, “Manisa’da çok verimli toprakların üstünde yaşıyoruz. Bunun için genişleme şansımız yok. Elimizdeki alanları daha performanslı kullanma mecburiyetimiz var” diye konuştu. Manisa merkezdeki binaların ekonomik ömürlerinin doldurduğunu açıklayan Efendioğlu, bu problemlerin artarak devam edeceğini vurguladı. Önümüzdeki günlerde imar planı ve kentsel dönüşümle ilgili sürecin hızlanması için çağrı yaptı.

“20 YIL SONRA PİŞMAN OLMAMAK İÇİN HESAP YAPIN”

Kentin planlanmasında geleceğin düşünülmesi gerektiğini dile getiren Efendioğlu, “Rakamlarla hareket edin. Kentin sanayileşmesi, göç hızı, nüfus artış hızı hesaplanmalı. Bu rakamlar bizim geleceği planlamamız için büyük bir önem taşıyor. Manisa’nın gerçek anlamda ciddi bir imar projesine ihtiyacı var. Bu planı yaparken hep birlikte hareket edilirse yanlış kararlar alınmaz. Bizler de imar planı sürecine destek vermeye hazırız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir