Zeka’dan TSO Kongre Merkezi İçin Yerinde İnceleme

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 09:30

MANİSA Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) Turizm Enerji ve Çevre Altyapı Mali Destek Programı’na sunulan ‘Manisa’da Kongre Turizm’ine İlk Adım’ projesi, yaklaşık 415 bin lira destek gördü. ZEKA İzleme ve Değerlendirme Birimi uzmanı Ömer Akar, ilk izleme ziyaretinde proje ekibiyle bir araya geldi. Toplantıda proje süresince uygulanacak iş programı hazırlandı, uygulama sahasında inceleme yapıldı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Genel Sekreter Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Özgür Yılmaz, “Yönetim Kurulumuzca Bülent Koşmaz Hizmet Binası içinde, kongrelerin organize edilebileceği, altyapı sorunu olmayan, modern, izole ve gerekli teknik donanıma sahip bir tesis inşa edilmesi için yürütülen çalışmalar Zafer Kalkınma Ajansı’nca açılan ilgili mali destek programı ile buluşunca projemiz yaklaşık 415 bin lira hibe desteğiyle hayat buldu. Kongre merkezi ile sadece bir toplantı salonu amaçlamıyoruz. Bugün ilimizde özellikle otellerde oldukça şık ve güzel salonlar mevcut ancak biz projemiz ile sadece kongrelere odaklanmış fuayesi, çimlendirilmiş terasları ile bir kongreye katılmak için ilimize gelmiş delegeleri tamamen kongre ortamı içerine alacak yaklaşık bin 200 metrekarelik bir alan planlıyoruz. Yönetim Kurulumuz gerçekten de önemli bir ihtiyacı fark etti. Çünkü bugün ilimizde kongre yapılmıyor olması böyle bir potansiyelimiz olmadığını ifade edemez. Türkiye’nin 7’inci büyük ihracatçı şehriyiz. Göz bebeği bir organize sanayi bölgemiz var. Sadece Lojistik ile ilgili Türkiye’ye mal olmuş projelerimiz var. Umuyoruz ki kongre merkezinin inşası ile bilimsel, sınai, ticari çok çeşitli alanlarda ilimiz de ihtisas kongrelerine ev sahipliği yapabilecek. Bugün gerçekleştirdiğimiz ilk izleme ziyaretinde şunu da ifade etmek istiyorum ajansımızın izleme uzmanlarından genel sekreterliğine imza aşamasından bu güne kadar karşılaştığımız davranışlarda denetleyen bir kurum olmaktan çıkıp bölgenin kalkınması için taşın altına elini koyan, sorumluluk alan hatta fikir veren bir kurum yapısı oluştuğunu görüyorum” dedi.

Proje çalışmalarının 14 ay süreceği, ardından inşası tamamlanacak kongre merkezi ile kentte bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeydeki konferansların, bilimsel toplantıların ve benzeri kültürel aktivitelerin gerçekleştirilebileceği gerekli teknik donanıma sahip modern bir kongre tesisisin Manisa’ya kazandırılmış olacağı açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.