ZAFER KALKINMA AJANSI O PROJEYİ ONAYLADI

09 Ekim 2014 Perşembe, 20:36

MANİSA Sağlık Müdürlüğü’nün sağlık tesislerinde uygulamak için hazırladığı depreme karşı eylem planı Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

Manisa Sağlık Müdürlüğü, Araştırma, Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şubesi Proje Ekibi tarafından hazırlanan ve tüm sağlık tesislerinde depreme karşı bir eylem planı geliştirilmesine katkı sağlayacak proje, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

Manisa Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, Zafer Kalkınma Ajansı’ndan alınacak teknik destek ile depreme karşı hazırlıklı olmak ve deprem sonrası hastanelerin işlevini yitirmesinin önüne geçmek için, Manisa’daki tüm hastanelerde görev yapan idari kadro ile sivil savunma personeline, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması (YOTA) Temel ve Eğitici Eğitimi verileceğini söyledi. Kaplan, “Yapılan araştırmalar neticesinde 1999 Kocaeli Depremi’nde yaralanmaların yüzde 50’sinin, ölümlerin yüzde 3’ünün yapısal olmayan unsurlardan kaynaklandığı ve 1’inci derece deprem bölgesinde yer alan Manisa’nın, sağlık tesislerinde, yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması zorunluluk haline geldi. Ajans tarafından kabul gören proje neticesinde alınacak eğitimin ardından hazırlanacak eylem planı ile, eğitici eğitimi alan sivil savunma personelinin Manisa il genelindeki hastanelerde görev yapan tüm sağlık çalışanlarına YOTA eğitimi verilecek. Böylece afet sonrası yaralanma ve ölümlerin önlenmesinin yanı sıra medikal cihaz, alet ve tüm eşyaların korunmasında sağlanacak ekonomik kazanç da daha yüksek olacak” dedi.

Manisa Sağlık Müdürlüğü ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında imzalanacak Teknik Destek Proje Sözleşmesi’nin ardından, YOTA Temel ve Eğitici Eğitimi, 12-13-14 Kasım 2014 tarihlerinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından verilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir