Yunusemre’de hedef 1 milyon fidanı toprakla buluşturmak

25 Ocak 2017 Çarşamba, 17:43

MANİSA’nın Yunusemre Belediyesi, “1 Milyon Fidan Toprakla Buluşuyor” projesi kapsamında ilçede ağaç dikim seferberliği başlattı. Hedefin, 2023’e kadar ilçedeki tüm mahallelerde 1 milyon ağaç fidanının toprakla buluşturmak olduğu açıklandı.

Yunusemre Belediyesi, yeşil bir şehir için ilçede ağaç seferberliği başlattı. İlçenin tüm mahallelerinde “1 Milyon Fidan Toprakla Buluşuyor” projesi kapsamında ağaç fidanı dikimi gerçekleştirilecek. Proje kapsamında ilk olarak Güzelyurt Mahallesinde 50 bin ağaç ve çalı grubu toprakla buluşturulacak. Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Yunusemre Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çerçi, “Söz verdiğimiz 1 milyon ağaç projemiz başladı. Bir milyon fidan birkaç sene içerisinde Yunusemre’de toprak ile buluşacak. 1 milyon ağacın 300 binini proje kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan ücretsiz olarak temin edeceğiz. Bununla ilgili de görüşmelerimiz tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, Bakan Yardımcımız Harun Tüfekçi, Genel Müdür İsmail Bey, hepsi büyük özveri ile destek oldular. Projemizi benimsediler. Yunusemre’yi yemyeşil, örnek bir kente dönüştürmeye gayret gösteriyoruz. Her sene Kırsal Kalkınma projesi kapsamında kırsal mahallelerimizde dağıttığımız zeytin, ceviz, badem gibi fidanlar da bu projenin kapsamı içerisindedir. ‘1 Milyon Ağaç’ Projemiz başladı ve hızla devam etmektedir” dedi.

Ağaçlandırma seferberliğini Güzelyurt Mahallesi’nden başlattıklarını duyuran Çerçi, “Güzelyurt çevresinde yaklaşık 10 bin civarında büyük ağaç, 40 bin civarında da çalı grubunu dikeceğiz. Kullandığımız ağaç türleri Himalaya sediri, ıhlamur, iğde, defne, zakkum, çınar gibi süs bitkileridir. İlçenin tüm noktalarında ağaçlandırma çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir