Yunusemre Kent Konseyi deprem gerçeğine dikkat çekti

05 Mart 2017 Pazar, 14:49

Yunusemre Kent Konseyi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında deprem gerçeğine dikkat çekti.
Yunusemre Kent Konseyi, Deprem Haftası dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanında basın açıklaması yaptı. Yunusemre Kent Konseyi Afet Kriz Yönetimi Çalışma Grubu öncülüğünde düzenlenen etkinliğe sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi. Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çeken Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, deprem dolayısıyla büyük acılar yaşanmasına rağmen ülkemizde deprem bilinci oluşmadığına işaret etti.

‘Deprem bilincine tam anlamıyla sahip değiliz’
Arslan açıklamasında, “Bulunduğu konum itibariyle, deprem ile yaşamaya alışmış olması gereken ülkemizde maalesef deprem bilinci hala daha tam anlamı ile oluşturulamamış durumdadır. Bu durum depremi ne yazık ki, çok sayıda can ve mal kayıplarının yaşandığı bir afete dönüştürmektedir. 17 Ağustos 1999 Gölcük, 19 Mayıs 2011 Simav, 23 Ekim 2011 Van depremleri daha dün gibi aklımızda olmasına rağmen, bu depremleri yaşamış olan vatandaşlarımız dışında, depreme karşı hazırlıklı olma konusundaki farkındalığımız ne yazık ki yeterli bulunmamaktadır. Neredeyse her gün yaşanan küçük depremler ile yaşamımızı sürdürmekteyiz. Depremden kaçmanın mümkün olmadığı gerçeğini hepimiz biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm teşekkürü
“Depremin hasarlarını felaketten sonra sergilenen dayanışma ile değil, depremden önce alınacak olan önlemlerle azaltabiliriz” diyen Arslan, kentsel dönüşüm hamlesi başlatan Yunusemre Belediyesi’ne de teşekkür etti. Halil Arslan açıklamasını şu sözlerle tamamladı:
“Ne zaman ve ne şiddette olacağını bilemediğimiz depremlerin afete dönüşmemesi için tek çıkar yolumuz, deprem bilinci ile yaşayıp, depreme dayanıklı yapılarda yaşamaktan geçmektedir. Depreme dayanıklı yapılar, şiddetli bir deprem sonrası içinden canlı olarak çıkılabilen yapılardır. Yunusemre Belediyemiz, başlatmış olduğu konut ve kentsel dönüşüm projeleri ile depreme hazır bir Yunusemre için var gücü ile çalışmaktadır. Buradan, Yunusemre ilçemizde oturan vatandaşlarımız için sağlam yapılar üretmek üzere kentsel dönüşüm projeleri hazırlayan Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi’ye hizmetleri nedeni ile teşekkür ediyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir