Yunusemre Belediyesi’nin Logosu Belli Oldu

02 Temmuz 2014 Çarşamba, 11:19

-Manisa’nın büyükşehir olmasıyla merkezde oluşan Yunusemre Belediyesi, resmi logosunu meclis toplantısında oylayarak belirledi.

Yunusemre Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Mehmet Çerçi başkanlığında gerçekleştirildi.
OSB Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısında daha önceden başlatılan yarışmanın ardından 12’ye düşürülen eserler içerisinden internet, anket ve sandık oylaması sonucu en çok oyu alan 4 eser belediye meclis üyelerine sunuldu.

Grup başkan vekilleri logo hakkındaki görüş ve önerilerini meclis üyelerine aktardı. Logonun belirlenmesi için meclise gelen gündem maddesi oylamaya sunuldu. İnternet, anket ve sandık oylaması sonucu en fazla ikinci oyu alan eser Yunusemre Belediyesi’nin logosu olarak oy birliği ile kabul edildi. Halk oylaması sonucu en fazla oyu alan logo ise Celal Bayar Üniversitesi’nin logosuna benzediği gerekçesiyle meclis üyeleri tarafından uygun görülmedi.
Meclis toplantısında oy birliği ile kabul edilen logo lacivert ve turkuaz renklerden oluşuyor. Eser içerisinde Ağlayan Kaya ve Cami resmi bulunuyor.

Seçilen logonun anlamı ise şöyle ifade ediliyor: “Logo tasarımında lale figürü kullanılmıştır. Manisa Lalesi kentin simgesidir. Lale logo tasarımında aynı zamanda geçmişten geleceğe uzanan sevgiyi, bilgiyi ifade etmektedir. Ayrıca lale yaprağı üzerinde Osmanlı döneminden kalma eserleri sembolize eden bir cami figürü ve Manisa’nın sembollerinden biri haline gelen Ağlayan Kaya kullanılmıştır. İlçenin dinamikliğini ifade etmek için lacivert renk seçilmiştir.”
Grup başkan vekilleri logonun Yunusemere Belediyesi’ni temsil edeceğini ve belli bir renkten oluşması gerektiğini dile getirdi. Başkan Çerçi ise tasarlanan logonun ana temasını bozmadan renklerinin değiştirilebileceğini söyledi.

Logonun belirlenmesinin ardından açıklama yapan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “Arkadaşlarımız logonun belirlenmesi için çok uzun bir çalışma programı hazırladı. Bu çalışmaya halkımızın da katılımı sağlandı. İnternet, anket ve sandık oylaması yapıldı. Bunun sonucunda en çok oyu alan 4 eseri meclis toplantısına getirdiler. Son karar meclisimizin demiştik. Meclisimizde demokratik bir şekilde logomuzu oyladık. Bende meclisimizin kararına saygı duydum. Çünkü meclisimizin kararı baş tacımızdır. Tabi ana temayı bozmayacak şekilde renkleri ve çizgileri ile değişebilir. Yunusemre Belediyesi’nin bir rengi olmasını istiyoruz. Bu çalışmayı da bir yandan gerçekleştiriyoruz. Birinciye 5 Bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye ise 2 bin TL ödül verilecek. Dördüncüye ise mansiyon ödülü olarak da bin TL verilecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.