7 BÖLGEDEN 105 KIYAFET

17 Eylül 2014 Çarşamba, 17:59

MANİSA’da Yeniden Bir Yaşam Derneği ile Köy Koop işbirliğinde Türkiye’nin 7 bölgesinden toplanan 105 takım elbise sergilenecek.

Manisalı merhum işadamı Oktay Pulcuoğlu tarafından 25 yılda toplanan ve eşi Müjgan Pulcuoğlu tarafından muhafaza edilen 7 bölgeye ait yöresel tarihi kıyafetler açılacak sergiyle Manisalıların beğenisine sunulacak. Manisa Yeniden Bir Yaşam Derneği ile Köy Koop işbirliğinde açılacak sergide toplam 105 takım kadın-erkek tarihi yöresel kıyafetler cansız mankenler üzerinde sergilenecek.

Yeniden Bir Yaşam Derneği Başkanı Funda Demirel, sergide 7 yöreye ait Anadolu kadını ile erkeğinin yöresel kıyafetlerinin gösterileceğini belirterek, “Sergimizdeki kıyafetlerimizin kimisi 150 yıllık, kimisi ise 100 yıllık bir geçmişe sahip. Bu kıyafetler merhum işadamı Oktay Erol Pulcuoğlu tarafından 25 yılda her bölgeden toplandı. Derneğimize üye olan eşi Müjgan Pulcuoğlu tarafından muhafaza edilen bu kıyafetleri Manisalıların da görmesini istedik. Yıpranmış, solan kıyafetlerin onarımını yaparak günışığına tekrar çıkardık. Her biri gerçekten tarihi eser değerinde kıyafetler. Manisalı vatandaşlarımızın bu sergiyi mutlaka görmesini istiyoruz” dedi.

Köy – Koop Başkanı Nurettin Dingaz ise serginin 22 Eylül tarihinde kooperatif bünyesinde açılacağını belirterek, “105 takım tarihi yöresel kıyafetlerimiz 15 gün boyunca kooperatif bünyemizde açacağımız sergide halkımızın gösterimine sunulacak” dedi. Kooperatif Başkanı Dingaz, serginin ardından kıyafetleri kooperatif bünyesinde belli bir süre daha muhafaza edileceğini dile getirerek, “Bu kıyafetler çok değerli. Özel bir bakım ve muhafaza edilecek yer istiyor. Sergiden sonra en az 15 gün daha bu kıyafetleri kooperatif bünyesinde muhafaza edebiliriz. Ardından gerçek sahibi Müjgan Pulcuoğlu’na teslim edeceğiz. Sanırım Pulcuoğlu da kıyafetleri muhafaza edemeyeceği için satışa çıkaracak. Bu tür bir koleksiyona ya valiliğimiz yada belediyemiz sahip çıkmalı. Bir yer açılıp bu kıyafetler sürekli olarak halkımıza sergilenmeli” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir