Son Dakika
24 Şubat 2018 Cumartesi

Yağmur, Manisa’da pazarcı esnafını vurdu

28 Kasım 2016 Pazartesi, 16:04

MANİSA’nın Yunusemre İlçesi’nde haftanın ilk günü kurulan Karaköy halk pazarındaki 750 esnaftan bir bölümü, bir anda kendini gösteren yağmurla birlikte eşyalarını toplayıp ayrıldı. Zor koşullarda pazarcılık yaptıklarını belirten esnaf, kapalı pazaryeri yapılmasını istedi.

Manisa’da bu sabah aniden başlayan sağanak yağmur, olumsuzluk yarattı. Yunusemre İlçesi’nde pazartesi günü kurulan Karaköy halk pazarındaki esnafın bir bölümü ile alışveriş için pazara çıkan bazı kişiler de yağmura hazırlıksız yakalandı. 750 pazarcı esnafının bulunduğu pazar yerinde özellikle tuhafiyeciler tezgah açmadı. Tezgah açanlar ise yağmura karşı mallarının ıslanmaması için büyük mücadele verdi. Pazarcıların bir kısmı ise açtığı çadıra rağmen eşyalarını büyük naylonlarla örttü. Pazarcıların yağmurdan korunmak için verdiği uğraş halk pazarında ilginç görüntüler ortaya koydu. Bu duruma hem pazarcı esnafı hem de pazara alışveriş için çıkanlar tepki gösterdi. Her kış perişan olduklarını dile getiren pazarcı esnafı, kapalı pazaryeri taleplerini yineledi.

“ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Pazarda 10 yıldan bu yana tezgah açtığını belirten Ahmet Kurt, “Yağmur yağdığı zaman mağdur oluyoruz. Halimizi görüyorsunuz. Kanalizasyon olmadığı için de tezgahımızın altı, suyla doluyor. Biz buna çözüm bulunmasını istiyoruz. Kaçıncı yüzyıla geldik? Halen  kapalı bir pazaryerimiz yok. Tezgahlarımızla milletin kapısının önü kapanıyor. Mecburen tezgah açmak zorundayız. Bunların hepsi büyük bir sorun. Halen daha kimsenin attığı bir adım yok. Kapalı pazaryeri sözleri lafta kaldı” diye konuştu.

“MAĞDUR DURUMDAYIZ”

Bir diğer pazarcı İbrahim Kaplan ise, “Kapalı pazar yeri olsa daha farklı olurdu. Yağmur yağdığı, rüzgar estiği zaman tezgahlarımızı açamadığımız günler oluyor. Bugün görüldüğü gibi pazarın yarısı boş. Şuanda pazarcı esnafı olarak mağdur durumdayız. Herkesin kendine göre ödemesi var” dedi.

Pazarcı esnafı kadar pazara alışverişe çıkanlar da tepki gösterdi. Pazara alışverişe çıkanlardan Fikri Akdağ, her yağmur yağdığında aynı manzaranın oluştuğuna dikkat çekerek, defalarca dilekçe vermelerine rağmen, sonuç alamamalarından yakındı. Manisa Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Günal ise, 750 pazarcının yarıya yakınının pazardan kaçtığını ve pazarcıların bu sorunu odaya yüklediğini söyledi. Mağdur olduklarını dile getiren Günal, biran önce kapalı pazaryeri projelerin hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir