ÜZÜMÜ ECZANEYE BENZETTİ

20 Ağustos 2014 Çarşamba, 13:27

MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’nde üzüm sezonunun başlamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, üzümün yararlarını anlatarak “Üzüm tek başına bir vitamin deposu hatta eczane olarak kabul edilebilir. Yararları saymakla bitmiyor. Düzenli olarak tüketilmeli” dedi.

Üzümün her gün yeni bir yararının tesbit edildiğini dile getiren Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz’in bir araştırmasından örnek vererek üzümde A, B1, B2 ve C vitamininin yanı sıra potasyum, magnezyum bulunduğunu söyleyerek üzümü tek başına bir eczaneye benzetti. Üzümün yararlarının sayılamayacak kadar çok olduğunu dile getiren Hüseyin Soygür, “Yine araştırmacılar tarafından tesbit edilen verilere göre üzüm, baş ağrısı, kanser gibi rahatsızlıklarda koruyucu görev üstleniyor. Asabı bozulanlar üzüm yemesi halinde rahatlayabiliyor. Üzüm, böbrek ve karaciğerin işlevini artırıyor, kansızlığın tedavisinde etkili oluyor. Kanın temizlenmesine, vücutta yağların erimesine yardımcı oluyor. Üzüm tek başına bir vitamin deposu hatta eczane olarak kabul edilebilir. Yararları saymakla bitmiyor. Düzenli olarak tüketilmeli” diye konuştu.

Üzümün özellikle kalp ve damar sağlığı açısından önemli olduğunu kaydeden Başkan Soygür, kanı sulandırarak kalp damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olduğunu ifade etti. İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı vücudu koruduğunu söyleyen Soygür, “Sindirimi hızlandırırak, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler. Cüzzamdan kurtulmak için bolca kuru üzüm yenilmelidir. Hamilelik veya bacaktaki şişliklerin giderilmesinde ekşi üzüm suyu lapası şiş uzuvlara sarılmalıdır. Cinsel gücü artırır, genel vücut zayıflığını giderir. Sedeften kaynaklanan yaralara sürülerek şifa bulunur. İçerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde güzellik iksiri ve zayıflama rejimlerinde kullanılabilir. Cildin taze ve temiz bir görünüm almasını sağlar, alerji ve kireçlenmelerde iltihap oluşumunu engeller” dedi. 

KURU ÜZÜM DE ŞİFA KAYNAĞI

Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, kuru üzümün de sağladığı yararlarla ilgili bilgi vererek baş ağrısı, idrar yolları iltihabı, zayıflık, yorgunluk gibi sorunların çözümünde de kullanılabileceğini dile getirdi. Kuru üzüm hoşafının adet kanını söktürdüğünü vurgulayan Soygür, “Üzüm yapraklarının suyu kan tükürmeye ve mide sancısına şifalı olur. Kuru üzüm sesi açar, asabı kuvvetlendirir. Bağırsak sancısına karşı üzüm yenilmelidir. Cüzzama karşı kuru üzüm iyi gelir. Diş ağrısına karşı üzümle sarımsak kaynatılıp gargara yapılmalıdır. Üzüm yüksek tansiyonu düşürür, kabızlığı giderir, hamilelerin mide bulantısını önler” dedi.

Üzümün yararlarının saymakla bitirilemeyeceğini belirten Soygür, yaprağı, çekirdeği ve suyunun ayrı ayrı yararları bulunduğunu söyleyerek ülke olarak yeterli üzüm tüketilmediğine dikkat çekti. Başkan Soygür, tüketimi artırmak için değişik alanlarda çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.